8 Yorum

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Buradaki ve buradaki yazılarımızda uzaktan eğitime giriş yapmıştık.

Şimdide uzaktan eğitimin avantajları nelerdir bunlardan bahsedelim.

Herşeyden önce devam zorunluluğunuz olmaz. Tabi buna yüksek lisans kategorisindeki öğrencileri katamıyoruz.

Evinizde, işyerinizde ya da kişisel bilgisayarınızı götürebildiğiniz her yerde ders çalışma imkanına sahip olursunuz.

Gecenin bir yarısı veya sabahın erke saatlerinde ders çalışabilirsiniz. Örneğin uzaktan eğitim alan ev hanımları ev işi, çocuk vb. derken genelde bu saatlerde ders çalışmaya vakit bulabiliyorlar.

Vize sınavlarınızı online yani internet üzerinden olursunuz.(Çoğu üniversitenin sınav uygulaması vize ler internet üzerinden, final sınavları da yüzyüze olacak şekildedir ve bu YÖK ün uzaktan eğitim için hazırladığı yönetmelikle sabittir(yönetmelik için tıklayınız). Yani uzaktan eğitim merkezi yönetiminin aldığı bir karar değildir.)

Okumak için işinizi, çocuklarınızı ya da memleketinizi bırakmak, komple başka bir şehre taşınmak zorunda kalmazsınız.

Örgün öğretimde yıl boyunca 2 vize 2 final(bazı okullarda 4 vize 2 final) uygulanırken, siz bunun yarısı(1 vize 1 final veya 2 vize 1 final) kadar sınava girersiniz.(Bu uygulama eğitim veren okulun senato kararlarına göre değişiklik gösterebilir.)

Örgün öğrenciler gibi, eğitim aldığınız üniversiteden Öğrenci Kimliği alabilir, bu kimlikle ya da, okuldan talep edeceğiniz öğrenci belgeniz ile, öğrencilere özel indirimlerden faydalanabilir, tramway, dolmuş, uçak, otobüs gibi seyahat araçlarında öğrenci indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

İnternet üzerinden sertifika programlarına katılabilir, kişisel gelişim, mevkide yükselme, iş başvurusunda rakiplerinizden bir adım öne geçme gibi avantajlardan faydalanabilirsiniz.(Uzaktan eğitim denildiği zaman sadece üniversiteler akla gelmemelidir. Bugün uzakta eğitim yolu ile sertifika veren birçok kurum mevcuttur. Hatta sertifika veren üniversiteler dahi vardır.)

Bir önceki yazımız olan Uzaktan Eğitimin Açıköğretimden Farkı başlıklı makalemizde açıköğretimle uzaktan eğitimin farkı, uzaktan eğitimin açıköğretimden farkı ve uzaktan eğitimin kullanım alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. ,

Yorumlar (8 Yorum)

 1. sema diyor ki:

  ben uzaktan eğitim Gıda kalite kontrolü ve analizi ön lisans okuyorum.Ben uzaktan eğitimin bu kadar zor olduğunu bilmiyordum tercih ettikten sonra öğrendim internete dayalı bir program olduğunu ve evimde bilgisayarım bile yoktu şimdi 2.sınıftayım 1hafta önce aldım.Zaten harçları çok yüksek birde böyle harçları kaldırdık diye haberler çıkınca sinirlerimi bozuyorlar ama öyle birşey yokmuş harçları yatırırken öğrendim.boşuna ümit veriyorlar.Ben evliyim 1 çocuğum var ve çok zorlanıyorum bu sene kitapları da göndermiyeceklerini öğrenince çok moralim bozuldu tercih ederken lütfen iyice araştırın ve benim gibi zor durumda kalmayın.Her dönem her dersten 2 ödev yollama zorunluluğu var ve göndermediğin taktirde o dersten kalıyorsun ve 2.sınavada o dersten katılamıyorsun.Ben geçen sene 1 dersten bu yüzden kaldım ve sınavımın sonucu iyi olduğu halde.Demem o ki lütfen araştırın ve öyle karar verin …….BİR DOST TAVSİYESİ TAVSİYESİ.

 2. bengü diyor ki:

  merhaba;
  gaziantep üni. uzaktan eğitim bölümleri nelerdir detayları hakkında bilgi verir misiniz
  açıköğretim halkla ilişkiler mezunu olamadığımdan uzaktan eğitimle üni. mezunu olmak istiyorum
  gazientep için bilgilendirirseniz sevinirim
  teşekkürler

 3. gülten gökmen diyor ki:

  fransız dili edebiyatı yada fransızca öğretmenlik bölümü neden yok…

 4. enver diyor ki:

  uzaktan eğim sınavları bulunduğumuz yerlerdemi yoksa istambul uzaktan eğitim olduğundan dolayı oradamı yapılıyor coğrafya bölüm öğrencisiyim yıllık harc ne kadar ödeniyor şimdiden cevabınız için teşekkürler

 5. necla taşkın diyor ki:

  hem örgün öğretim de okuyup hem de uzaktan eğitime kayıt olmak mümkün mü ikisine aynı anda kayıt olunabiliyor mu?

 6. gökhan diyor ki:

  yıllık tam olarak ne kadar ucret odememmız gerekıyor ayrıca sınawları ne sekılde oluyor okulamı gelmemız gerekıyor weya oldugumuz ılden mı gırıyoruz tesekkur ederim şimdidem:))

 7. adil kök diyor ki:

  sayın hocam uzaktan egitimde sınavlar nasıl yapılıyor ve yıllık harç ücreti nekadar ziraat mühendisliğinin açılma durumu nedir.teşşekür ederim.

 8. elektrik elektronik mühendislikleri ve hukuk açılmıyor.çoğu bölümler var.bunların açılmasını istiyoruz.bir işletme ,iktisat ve kamu hukuku uzaktan oluyorsa onlarında olması gerekiyor.öyle düşünüyorum.sonuçta vizelerde geçse bile başarısızsa finalde kalabiliyor.saygılarımla……………..

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


+ 8 = on