2 Yorum

Uzaktan Eğitim Harçları Kalktı mı?

Uzaktan Eğitim Harçları Kalktı mı?

Bildiğiniz üzere Bakanlar Kurulu kararı ile üniversitelerde katkı payları yani halk diliyle harçlar kaldırıldı. Bu haber kimilerini sevindirirken kimilerini ise maalesef pek memnun etmedi. 1. öğretimde ve açık öğretimde harçları kaldırma kararı alan hükümet aynı cömertliği ikinci öğretim için yapmayı uygun görmedi. Dahası bunun için de bir açıklama yapma ihtiyacı da hissedilmedi.

Şimdi kafalarda oluşan soru uzaktan eğitim ya da açık öğretim okuyan öğrencilerin durumunun ne olacağı.

Uzaktan eğitim okuyanlar harç ödeyecek mi?

Bu konuda bakanlıkça yapılmış bir açıklama mevcut değil fakat bazı okulların uzaktan eğitim merkezlerinden aldığımız bilgiye göre uzaktan eğitim yolu ile üniversite okuyan öğrenciler harçlarını ödemeye maalesef devam edecekler. Buna gerekçeli olarak gösterilen neden ise 1. öğretim haricinde kalan öğretim modellerinin (ikinci öğretim, açık öğretim) devletin zorunlu eğitim politikaları içinde yer almaması.

İkinci öğretimde harçlar neden kalkmadı?

Bu eğitim politikalarına biraz eğilecek olursak devlet bize kısaca şunu demek istiyor. Ben mesaisini tamamlamış olan öğretim elemanına, memura sırf siz üniversite okuyabilesiniz diye mesai dışında ekstradan para veriyorum, siz diploma sahibi olun diye onlara ek gösterge üzerinden ödeme yapıyorum. Bu ödemelerin karşılığını siz vermek zorundasınız diyor. Yani ben size bina veriyorum imkân veriyorum hoca da veriyorum bunun parası sizden. Size özel hoca tutuyorum ödeyin bakalım bunun parasını diyor.

İkinci öğretimde harçlar kalkar mı?

İşin aslı bu konu hakkında hükümet üzerinde şimdiden bir kamuoyu baskısı oluşmuş durumda. Biraz organize bir şekilde bu işin üzerinde yürünürse (sendikalar, öğrenci kuruluşları) yerel seçimlerinde yaklaştığı şu günlerde olmasa dahi ilerleyen dönemlerde ikinci öğretim ve uzaktan eğitim harçlarının kaldırılması ihtimal dahilinde.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Kurumları İşletmeciği Yüksek Lisans başlıklı makalemizde sağlık kurumları işletmeciliği aöf, sağlık kurumları işletmeciliği bölümü ve sağlık kurumları işletmeciliği puanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , , , ,

Yorumlar (2 Yorum)

 1. murat tunç diyor ki:

  harçlarımız şuan muamma

 2. murat tunç diyor ki:

  herkese iyi günler diyorum bn inönü ünüversitesi bilgisaar programcılığı 2. sınıf öğrencisiyim bn de uzaktan eğitim görüyorum bizim inüversitenin yaptığı açıklama ise şu

  Uzaktan Eğitim Programlarını Kazanan Öğrencilerin Dikkatine!

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi; İşletme Uzaktan Eğitim Lisans ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Uzaktan Eğitim Lisans Programlarına ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler kayıtlarını 03.09.2012 tarihinde merkezimizde yapacaklardır.Malatya Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı Uzaktan Eğitim Önlisans Programına ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler kayıtlarını 03-07 Eylül 2012 tarihleri arasında merkezimizde yapacaklardır.

  Uzaktan Eğitim öğrencileri için alınan ücretler “Öğrenim Ücreti” olarak alınmaktadır. Öğrenim ücretleri her yıl “Bakanlar Kurulu” tarafından belirlenir. 2012-2013 eğitim öğretim yılı için “Bakanlar Kurulu” nca belirlenmiş öğrenim ücreti kararı bulunmamaktadır. Bu durunda yeni “öğrenim ücreti” rakamları yayınlanıncaya kadar 2011-2012 eğitim öğretim yılı öğrenim ücretleri geçerlidir. Yapılacak değişiklikler İNUZEM’in web sitesinden yayınlanacaktır.

  * Kayıtlar süresince Üniversitemiz kampusündeki, Ziraat Bankası şubesinde veya bulunduğunuz illerdeki Ziraat Bankası şubelerinde, adresinize gönderilen dosyaların üzerinde yer alan öğrenci numaranızı, dosyanın adresinize ulaşmaması halinde http://ubs.inonu.edu.tr/ogrenci/ogr0209/default.aspx ön kayıt işlemi yaptığınız internet adresindeki öğrenci numaranız ve üniversite adını söyleyerek katkı payını veya öğrenim ücretlerini yatırabilirsiniz. Bankadan aldığınız dekont ve kayıt evrakı ile

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


sekiz + = 13