126 Yorum

Uzaktan Eğitim Puanları ve Fiyatları

Uzaktan Eğitim Puanları ve Fiyatları

Uzaktan eğitim puanları ve fiyatlarındaki standartlaşma yani bir diğer tabir ile belirlenme sürecinde 2013 yılında yapılan bir mevzuat değişikliği epey etkili oldu. Bu mevzuat değişikliği esasında sadece uzaktan eğitim değil de tüm yüksek öğretimi kapsıyor. Bu sebepten ötürü etkilenen kesim uzaktan eğitim sertifika programı hariç diğer tüm (önlisans, lisans tamamlama, lisans ve yüksek lisans) eğitim düzeyleri.

Mevzuat değişikliği ile artık yükseköğretim düzeyinde ödediğiniz harç miktarları aldığınız derslerin kredisiyle orantılı. Yani okulunuzu uzatırsanız bir diğer deyişle alttan fazla ders alırsanız artık ödeyeceğiniz para daha fazla. Hele ki üniversiteyi 2. ve 3. kere uzatırsanız yine ödeyeceğiniz harçlar da katlanıyor. Bu değişikiğin sebebi öğrencilerin üniversite eğitimlerini uzatmadan bitirmeye teşvik etmek ve 2013 yılında kaldırılan bazı üniversite harçlarını yarattığı ekonomik açığı kapatmak.

Uzaktan eğitim harçları konusunda bu ön bilgilendirmeyi yaptıktan sonra uzaktan eğitim program düzeyindeki harçlara değinmeye çalışalım. Burada kaçırmamanız gereken nokta ise her üniversitenin uzaktan eğitim kanalı ile verdiği uzaktan eğitim programlarının harç ve materyal ücreti farklı olabilir. Bunun nedeni ise rekabet. Örneğin bir yüksek lisans programı A üniversitesinde 100TL iken, B üniversitesinde 75TL olabiliyor. Bu arada kaynaklanan farkı uzaktan eğitim merkezleri genelde materyal ücretlerinden kısarak sağlıyorlar. Neticesinde bu bir piyasa ve üniversiteler cazip fiyatlar vererek öğrencileri kapma telaşındalar. Tabi uzaktan eğitim alma düşüncesinde iseniz 2-3TL az vereceğim diye eğitim kalitesi nispeten düşük bir üniversiteden eğitim almamanızı öneririz.

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Fiyatları ve Puanları

Uzaktan eğitim yüksek lisans programları fiyatları belirlenirken materyal ücreti + öğrenim ücreti öğrencilerden talep edilmektedir. Materyal ücreti ilgili uzaktan eğitim programının giderlerini karşılamak amacıyla belirledği bir fiyat iken öğrenim ücreti ise genelde aynı yüksek lisans programının örgün olanının fiyatıyla aynı olmaktadır. Uzaktan eğitim yüksek lisans programlarına kaydolurken ihtiyacınız olan puan ise mezuniyet notunuz. Yani tezsiz yüksek lisans programlarında dil ve ALES şartı yine 2013 yılında çıkan bir mevzuat ile kaldırılmıştır.

Uzaktan Eğitim Lisans, Önlisans ve Lisans Fiyatları ve Puanları

Bahsi geçen eğitim programlarında fiyatlandırma yapılırken genellikle aynı eğitim düzeyinin 2. öğretim (varsa) ücreti baz alınmakta ve + olarak materyal ücreti fiyata eklenmektedir. Uzaktan eğitim lisans ve önlisans programlarında YGS (eski tabirle ÖSS) puanlarınız baz alınırken, uzaktan eğitim lisans tamamlama programlarına kayıt olabilmek için devlet tarafından size hak verilmiş olması gerekiyor. Yani üniversite sınavına girip lisans tamamlama yapmak mümkün değildir.

Uzaktan Eğitim Sertifika Fiyatları ve Ücretleri

Uzaktan eğitim sertifika programları fiyatları da yine sertifikayı veren uzaktan eğitim merkezine bağlıdır. Fakat genelde sertifikalar 100-300TL civarındadır. Fakat Cisco gibi “ağır” sertifikaları bu fiyat aralığının dışında tutmalısınız. Sertifika programlarına kayıt olmak için ise bakanlık sertifikaları hariç bir şart aranmıyor. Bakanlık sertifikalarında ise ilgili Bakanlığın sizi bu sertifikayı almaya uygun bulması gerekiyor. Aldığınız sertifikaya bağlı olarak program bitiminde bir sınava girip belirli bir puanı almanız da gerekiyor. Tabi bu sınavın her sertifika için geçerli olmadığını da belirtelim.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Kurumları İşletmeciği Yüksek Lisans başlıklı makalemizde sağlık kurumları işletmeciliği aöf, sağlık kurumları işletmeciliği bölümü ve sağlık kurumları işletmeciliği puanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , , , , , , , , ,

Yorumlar (126 Yorum)

 1. hacer diyor ki:

  mrb, uzaktan eğitim hukuk fakültesi var mı , 4 yıllık hangi programlar var puanlarını öğrenebilir miyim.

 2. HAFIZ diyor ki:

  BEN AZERIYIM.UZAKTAN EGITIM ALMAK ISTIYORUM.LUTFEN SARTLARI ANLATARDINIZ.FIYATLAR YILLIK FIYATLAR VE DIGER SEYLER.SAG OLUN

 3. kadir diyor ki:

  İyi günler… Ek yerleştirme formlarını kurcaladım sadece YGS sınavına girmem sorun oldu. YGS3 178, YGS4 181, YGS5 163, YGS6 146 puanlarım. Açıköğretim ya da Uzaktan eğitim konusunda ne yapacağım bilemiyorum çünkü en düşük yerleştirme puanı benim en büyük aldığım 181 den bile büyük. lütfen yardımcı olursanız sevinirim. 40 yaş üstü üniversite okumak zor olsa da bir bölüm bitirmek istiyorum. Beni yönlendirir misiniz?

 4. arda diyor ki:

  arkadaslar öss kazandi belgesinin güncel olmasi gerekiyor mu ? ben 2009 daki puanimla basvurabilirmiyim o zamandan beri yurt disindayim#

 5. zeynep diyor ki:

  merhaba arkadaşlar açık öğretim 2 yıllık sosyal hizmetler bitirdim. 4 yıllığa psikolojiye tamamlamak istiyorum uzaktan eğitimden tamalayabiliyor muyum bilginiz var mı?

 6. Melis diyor ki:

  Merabalar arkadaslar yardımcı olabilir misiniz terettütte kaldım konu 4.sınıf aöf lisans programında ögrenciyim ve okumayadadevam etmekteyim yalnız bu sene tercih işlemlerinde 2 yıllık önlisans uzaktan egitim programı kazandım aöf yi okurken bi yandan da uzaktan egitim programını okuyabiliyor muyum yada uzaktan egitim programına kayıt yaptırdıgımda aöf programım düşüyormu bilgi sahibiyseniz bu konuda yardım cı olursanız sevinirim.

 7. ALİ diyor ki:

  arkadaşlar ben 214 puan aldım h.ilişkiler okudum ve bunu tamamlamak istiyor .özel veya devlet farketmiyo harçlıklar konusunda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi…TEŞEKÜLER.

 8. Hakan diyor ki:

  Oncelikle herkese hayırlı bayramlar dilerim , ben dgs ye girdim ama bu dgs ile uzaktan eğitim programına alan üniversitelerin puanlari ve kodlarını nereden bulabilirim yardimci olurmusunuz

 9. orhan diyor ki:

  sevgili arkadaşlar uzaktan eğitime yerleştıysem ve kayıt yaptırmak ıstemıyorsam ek kontenjandan örgün eğitim 2 yıllık tercıh edebılıyımuyum

 10. Tuğçe diyor ki:

  Arkadaşlar ben Ondokuz Mayıs medya iletişimi tutturdum uzaktan öğretim bunun sadece final sınavlarında mı Samsuna gitmek gerekicek diğer sınavlar internet üzerinden mi olcak ?

 11. nuyageva diyor ki:

  Zeyneppp diyor ki:
  13 Şubat 2014, 14:22
  Harclarla ilgili sorular olmus.Ben İstanbul üniversitesi Maliye uzaktan eğitim okuyorum.Dönemlik 827.5 tl ödüyoruz.bunun dışında baska ücret yok.Ayrıca ünv kolaylık yapmıs finallere istanbul dısında 23 farklı ildede girmek mümkün.Arkadaslar sorularınız varsa yardımcı olurum…

  Zeynep hanım merhabalar bu yıl samsun bilgisayar programcılığı yazdım. yanlız kafama bir iki knu takıldı cevaplayabilirseniz sizden ricam.
  1. sınav takvimine baktım bütünleme sınavları benim gireceğim başka bir sınavla çakışıyor bu nokta da tolerans gösteriyorlar mı?
  2.örneğin tüm dersleri verdiniz bir dersten geçemiyorsuuz hocaların inisiyatifi oluyormu?

 12. ebru YILMAZ diyor ki:

  Arkadaşlar öncelikle meraba.ben bu sene tercihlerde İstanbul Üniversştesi uzaktan eğitim coğrafya yazmak istiyorum.Bu bölümü okuyan yada aynı şekilde istanbul üniversitesinde uzaktan eğitimde farklı bir nölüm okuyan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirmisiniz.?Merak ettiğim yazmalımıyım daha doğrusu istediğimiz herhangi bir zamanda üniversiteye gidip derslere katılabiliyomuyuz? Harç ücretleri vs.gibi konular hakkında aydınlatırsanız sevinirm.Teşekkürler şimdiden. :)

 13. ümit diyor ki:

  sakarya üni maliye uzaktan eğitim kontenjanları 2013 de dolmuş mu acaba yardımcı olursanız sevinirim

 14. ayça diyor ki:

  iyi akşamlar birkaç gün önce ön bilgi amacıyla yayınlanan kılavuzda uzaktan eğitim programları yoktu bu sene açılmayacak mı?yoksa tercih zamanı yeni yayınlanacak kılavuzda yer alabilir mi?

 15. yasemin diyor ki:

  merhaba okulunuz da uzaktan eğitim inglizce öğretmenliği bölümü var mı?

 16. mehmet diyor ki:

  ben istanbul üni. uzaktan egıtım fakultesın de okuyorum sakarya ya geciş yapablırmıyım..

 17. zehra diyor ki:

  selamunaleykum ben önlisans mezunuyum ve 3.sınıftan devam etmek istiyorum dgs sınavında en az kaç almam gerekiyor ve diploma notumun bir önemi var mı bilgi verirseniz sevinirim

 18. Bölümleri güncel tutmaya çalışıyoruz. Eğer yeteri sayıda öğrenci bulamamış ise bölüm açamayabilyor üniversiteler. En sağlıklısı arayıp sormak.

 19. Sorunuzun cevabını forumlarımızda verdik. Forumda yazdığınız konuya bakabilirsiniz.

 20. Hangi bölüm okuyorsunuz? Posta Hizmetleri mi?

 21. atilla bal diyor ki:

  Selam arkadaşlar ben 19 mayıs uzemde okuyorum bu sene sınava tekrar giriş yaptım fakat örgün yazabiliyomuyum yoksa sadece açıköğretim mi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 22. tugba diyor ki:

  Merhaba ben bu yıl ygs ye girdim ve ygs 1 den 165 civarı puan aldım. Diploma notun 60-70 gibi
  Uzaktan Eğitim çocuk gelişimi ve eğitimi bölümüne girme şansım var mı? Bu arada kız meslek çocuk gelişimi mezunuyum. Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

 23. ismail diyor ki:

  hocam iyi günler gazi universitesi perakende yazmak istiyorum ama 2013 yılına ait kontenjan bulamadım gazi kaldırdimi uzaktan eğitimi bilginiz varmı

 24. Yardımlarınız için teşekkürler.

 25. Eğitim almak istedğiniz bölüme göre değişiyor. Detaylı bilgi elbette tercih kılavuzunda yer alıyor :)

 26. selda diyor ki:

  üzaktan ünüverteye kaç puan almamız gerekiyor???????????????

 27. Zeyneppp diyor ki:

  Harclarla ilgili sorular olmus.Ben İstanbul üniversitesi Maliye uzaktan eğitim okuyorum.Dönemlik 827.5 tl ödüyoruz.bunun dışında baska ücret yok.Ayrıca ünv kolaylık yapmıs finallere istanbul dısında 23 farklı ildede girmek mümkün.Arkadaslar sorularınız varsa yardımcı olurum…

 28. Zeynep diyor ki:

  Arkadaslar harclar sorulmus ben İstanbul üniversitesi Maliye uzaktan eğitim okuyorum dönemlik 827.5 tl ödüyorum bunun haricinde baska ücret yok hem kolaylıkta sağlandı artık final sınavları sadece istanbul dışında türkiyenin 23 ilinde de girilebiliyor.Soruları olan varsa yardımcı olabilirim arkadaslar…

 29. mustafa diyor ki:

  slm arkadaşlar ben dgs den 218 puan aldım ve ist üni. halkla ilişkiler uzaktan eğitime gitmek istiyorum sizce puan önemlimi yeter mi?

 30. burcu diyor ki:

  Merhaba
  Tercih yapacağım çok az bir zamanım kaldı öğrenmek istediğim bu sene lisans programı tercih edip yerleşirsem seneye istanbul üniversitesi (aöf-uzaktan eğitim)işletme okuyabilir miyim ikinci üniversite olarak
  cevaplarsanız çok sevinirim

 31. gülen diyor ki:

  ya ben burdan yöke sesleniyorum, bakın, 2yıllık hemşirelik bölümüne neden sadece sağlık meslekliler gidiyo bnm ygs2 puanım daha yüksekken onlar çok az bi puanla girebiliyorlar,, çok adaletsizlik var,,, kız meslek liseli biri az bi puanla giremiyoken okul ö. öğrtmnlğne ama başka bi lise öğrncisi girebiliyo bu bölüme yüksek bi puanla bu nedir ya haksızlık bu,, lütfen birileri bu işe dur desin , biz endsri meslek lisesi okuyup okadar staj yapyorz ve biyerlere gelmek zorken ama sağlık meslekliler kolayca iş imkanı bulabilylr bnm kısaca demek istediğim şu sağlık meslek liselerine sadece sağlık bölümndekleri değil diğer liselerdende alın,, LÜTFEN

 32. ahsen diyor ki:

  merhaba..
  ben haliç üniversitesi matematik bölümü öğrencisiyim. okuduğum bölümde mutlu değilim bir çıkış arıyorum ama mantıksız bir şey yapmak istemiyorum çünkü bu eğitim hakkını da kaybetmek istemiyorum.
  endüstri müh. okumak istiyorum bu konu hakkında güzel bir bilgi verir misiniz lütfen. bu fakülteye devam edip aynı zamanda uzaktan okuyabilir miyim? ayrıca endüstri zor bir bölüm uzaktan başarı sağlanır mı? bir de iş imkanı olarak uzaktan eğitim olduğu için kale alınmaz mı? staj varsa sıkıntı olur mu? bilgi verirseniz çok çok memnun olurum çünkü çok kararsızım ..
  teşekkürler

 33. hayal diyor ki:

  Ben işletme fakültesi mezunuyum. Hemşirelik, Ebelik, ATT bu üç bölümden hangisi olursa farketmez şehirde farketmez. Bu üç bölümü çok ama çok çok istiyorum. Uzaktan okuyabileceğim bir üniversite var mı çok acil lütfen yardımcı olun.

 34. Emre METİN diyor ki:

  Merhaba, ben bu sene muhasebe okumak istiyorum puanım çok düşük ama 4 yıllık okuyamıyorum ama 1 senede kaybetmek istemiyorum uzaktan eğitim nasıl birşeydir pek bilmiyorum açık öğretimde okumak istemiyorum aslında uzaktan eğitimi tam anlamış değilim bana yardımcı olursanız çok memnun olucağım birde 2 yıllık özel muhasebe okuyabilirmiyim böyle bir imkan varmıdır.?

 35. tayfun diyor ki:

  açık öğretim okuyan biri aynı anda uzaktan eğitim de okuyabilirmi lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 36. merve diyor ki:

  bn lise son snf öğrencisyim ygs puan düşük baraj gectm sadece:)uzaktan egitim adalet bolumu düşünyorum puan durumu var mı uzaktan egitimde bilen varsa bilgilendrebilr mi bide hangi ünide var ki bu.şimdiden cok tesekkrler

 37. banu diyor ki:

  merhaba
  ben lise mezunuyum uzaktan eğitim ile üniversite mezunu olabilitr miyim? nasıl bilgi alabilirim
  yönlendirebilirseniz çok sevinirim
  saygılarımla..

 38. yeliz diyor ki:

  bende inşaat teknikeriyim yıllardır bekliyoruz ama
  malasefki ne inşaat mühendisliği nede mimarlık uzaktan eğitim lisans tamamlama açılmadı
  açılsın artıkkkk.

 39. Engin ULUDAĞ diyor ki:

  beden eğitimi öğretmeniyim uzaktan eğitim ile tezli yüksek lisans yapmak istiyorum bilgisi olan yada fikir verebilecek olan olursa yardımcı olursa sevinirim

 40. bayram diyor ki:

  merhaba arkadaşlar;

  lise mezunuyum itü’de veya başka köklü bir ünide uzaktan eğitim mühendislik bölümü mevcut mudur yardımcı olursanız sevinirim

 41. Ealtun diyor ki:

  Uzaktan eğitim mimarlık ya da iç mimarlık bölümü şu anda hiç bir üniversite de yok. Mühendislik alanları var fakat güzel sanatlar gibi el sanatları ve bol uygulamayı içeren programlar genelde uzaktan eğitim yolu ile verilmiyor.
  En azından şimdilik

 42. efe diyor ki:

  arkadaşlar uzatan eğitim mühendislik harçları geçen yıl 1064 lira.okumak zor fakat çalışan yapar.

 43. murathan diyor ki:

  merhabalar
  ben istanbul üniversitesi halkla ilişkiler ve tanıtım programına dgs sınavı ile ek yerleştirmeden başvurmak istiyorum.bu bölümde okuyan arkadaşlar varsa bilgi alabilirmiyim birde dönemlik harçları ne kadar yardımcı olursanız sevinirim…

 44. Pınar diyor ki:

  Merhabalar ben uzaktan egitim ile mimarlık veya iç mimarlık okumak istiyorum.bilgi verirseniz sevinirim.

 45. Pınar diyor ki:

  Merhabalar ben uzaktan egitim ile mimarlık veya iç mimarlık okumak istiyorum. Uzaktan egitim bölümlerinde yok açılacak mı bilgi verirseniz sevinirim.

 46. mehmet diyor ki:

  ya şimdi bu uzaktan mı oluyor yoksa açık ve uzaktan mı anlamadım yaaa :((
  AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ
  HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM (UZAKTAN EĞİTİM)

 47. seda diyor ki:

  arkadaşlar ben bu sene istanbul uzaktan endüristri müh okumak istiyorum açıktan ilahiyat okudum eşit ağırlıkçıyım okuyabilri miyim bide harçlar kalkmadımı biligi acil lütfennnnnn

 48. nur diyor ki:

  merhaba dgs ile istanbul ünv. halkla ilişileri kazandım harçlar ne kadar ? ve kayıt nasıl birebir gitmem mi gerekiyor ?

 49. burcu diyor ki:

  istanbul üniversitesi uzaktan eğitim dış ticareti kazandım ama sistemde teknik arıza olduğundan 3 gündür ön kaydımı yapamıyorum.kimi arasam bilgisi olmadığını söylüyor.farklı birime yönlendiriyor.ne yapacağımı şaşırdım.bu konuda fikri olan varsa yardımcı olursanız sevinirim…

 50. ayşe diyor ki:

  merhaba ben i.ü. maliye kazandım uzaktan eğitim harcı yatırıyormuyuz

 51. Hakan diyor ki:

  Anıl Karipoglu ve Elif arkadasım harc ücreti dısında herhangi bir ücret talep edilmeyecegi bilgisini nerden aldınız aydınlatırsanız sevinirim. :)

 52. Hakan diyor ki:

  Arkadaslar bende bu sene istanbul üniversitesi uzaktan eğitim iktisat kazandım resmi gazetede acıklanan harc miktarı iknci öğretimle aynı 1155 ama ist üniversitesi resmi sitesinden acıklanan harc miktarı uzaktan eğitimler için 1655 bunun haricinde birde bilmedigim bişey materyal ücretide ödecekmişiz.. arkadaslar bunların haricinde bir ücret ödermiyiz peki. ?

 53. Özlem Kn diyor ki:

  Mrhaba arkadaslar ben dgsden 258 puan aldm örgün olarakta okuyabılcegım unıversıteler var fakat ben uzaktan egıtım ıstıyorum uzaktan eğitim halkla ilişkiler okuyanınız varmı memnunmu harclar nasıl

 54. burcu arslan diyor ki:

  merhaba..ben de ist.ün.dış ticareti kazandım. kayıt için henüz kılavuz çıkmadı.ben de takip ediyorum ama…internette yayınlancak ztn.burdan konuşalım olgun…şu eğitim ücretleriileilgili net bi şey hala yok(uzaktan eğitim için) herkese iyi günler…

 55. ALİ diyor ki:

  bende bu yıl ist uni halkla ilişkiler uzaktan eğitim düsünüyorum dgs geçiş yapcm kaç dönemde bitiriliyor. ayrıca dersler zormu

 56. kazım diyor ki:

  ist üniv.bankaclık ve sigorta bölümü uzaktan egtm alacam ama bunun için ne kadar harç yatrmam gerekli bilmiyorum yardmcı olablrsenz çok sevnrm… kazimakdemir_18@hotmail.com beklyorum teşkrler

 57. Ece diyor ki:

  Özlem Turan Merhaba; ben ist üniversitesi uzaktan halkla ilişkiler okuyorum.Hemen hemen doğru 2 dönem yatıryoruz harcı 1300 1300 1 senede 2 600 ödüyoruz :(

 58. Anıl Karipoglu diyor ki:

  Selamlar arkadaşlar,

  Uzaktan eğitim bölümlerini kazanan arkadaşlar harçla ilgili resmi gazetede 29 ağustosta yayınlanması bekleniyor. Bu tarihte uzaktan eğitimlerinde harç ödeyip ödemeyeceği belli olacak. Harç ücreti eğer uzaktan eğitimlere kalkmaz ise harç dışında sizden hiçbir ücret talep edilmeyecektir, sadece kayıtlarda evrak masrafı olarak cuzi bi miktar istenebilir.

 59. Yavuz diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar, Harçların kaldırıldığı duyuruldu tv’de. Fakat uzaktan eğitim hakkında açıklama yapmadılar. Durumu bilen varmı acaba ?

 60. ozge diyor ki:

  merhba arkadaşlar ben gazi üniv uzaktan eğitim bilgi yönetimi kazandım.. harç parları kalktı diyorlar doğrumu… kalktıysa uzaktan eğitim içinde geçerli mi … yardımcı olursanız sevinirim….

 61. Elif diyor ki:

  Harç ücretınden başka bır ucret odenmesı yok. gecen sene vardı ama kaldırdılar.harç ucretlerı yök tarafından açıklanıyo.
  kayıt işlemlerı içinde http://www2.istanbul.edu.tr/?p=11016 bu adrese bakabılrısınız. henuz açıklanmadı.

  http://www.istanbul.edu.tr/oidb/akademiktakvim/Onlisans_Lisans/2012-2013OnlisansLisansAkademikTakvimi.pdf

 62. OLGUN YALÇINKAYA diyor ki:

  Arkadaşlar bende bu sene, Sosyal Bilimler M.Y.O Dış Ticaret uzaktan eğitim olarak başlayacağım. İstanbul üniversitesinden birşey öğrenemedim. Ücreti ve kayıt tarihi ne zamn yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  İyi günler

 63. Meltem Kırşan diyor ki:

  lütfen bana ist ünv uzaktan eğitim işletme fiyatlarını söylermisiz ? 30 tane tercihimin arasından en alakasız olanı çıktıda kafayı yiyebilirim .

 64. gzm diyor ki:

  uzaktan eğitimde harç ucretlerinden baska ödemelerde yapılıyomus bu konuda bilgisi olan arkadaslar yardımcı olabilirmi?

 65. ayse diyor ki:

  meraba uzaktan eğitim ön lisans da puanlar nasılll

 66. Feyza diyor ki:

  Aof sosyoloji 3.sinif okumaktayim i.t.u uzaktan ya da örgün öğretim sosyoloji bolumu var mı? Varsa geçiş yapmam için şartlar neler

 67. ela diyor ki:

  meraba ya bu yorumları filan okudum :S bende i.ü. cografya yada radyo ve tv yazıcaktım uzaktan egitim ama kafam karıştı şimdi cogrfaya ookursam formosyon alamıcakmıyım
  bide merak ettgm ben bu ikisinden birini yazsam daha sonra örgune geçme şansım varmş notlarm iyi olursa bu dogrumu ?

 68. merve diyor ki:

  merhabalar;
  inşaat teknikeriyim uzaktan eğitim ile lisans tamamlamak istiyorum inşaat mühendisliği yada mimarlık yurt içi yurt dışı farketmez üniversite var mı bilgi alabilirsem sevinirim .

 69. ÖZLEM TURAN diyor ki:

  merhabalar.istanbul üniversitesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü uzaktan egitim ücreti nedir ögrenebilirmiyim? 3 bin liralar bahsediliyor dogrumudur?

 70. duygu diyor ki:

  merhaba;uzaktan eğitim de başbakanlık bursu çıkıyor mu bilmek istyorum bilgi verir seniz çok sevinirim uzaktan eğitim de haftanın belli günleri okula gidiliyor mu???

 71. fatma diyor ki:

  istanbul üniversitesi sosyoloji bölümü için uzaktan eğitim veriyor mu?

 72. kübra diyor ki:

  arkadaşlar uzaktan eğitim diplamasının normal diplomadan farkı nedir

 73. kenan diyor ki:

  hacer hanım yeni dnemde açılacak bölümler arasında sosyolojı de var ayrıntı bilgi için comin-@hotmail.com adresine mail atabilirsiniz ücretsiz danışamalık var

 74. Yılmaz diyor ki:

  Merhaba,
  Acaba bir yıl içinde uzaktan eğitim ,Tezli ve Tezsiz birden fazla bölüme müracaat yapabiliyor mu?
  Teşekkür ederim.

 75. hacer diyor ki:

  merhaba,istanbul üniversitesi ya da marmara üniversitesinde uzaktan eğitim fakültesnde sosyoloji bölümü var mı? uzaktan eğitmle sosyoloji okumak istiyorum bilgi verirrseniz sevinirım.

 76. Salih diyor ki:

  Merhaba, İstanbul Univ. İletişim Fakültesi okuyan YİĞİT arkadaşım, iletişime geçmemiz mümkün mü acaba..
  salihsirmacekic@gmail.com
  İlgilenirsen sevinirim.

 77. adem diyor ki:

  MErhaba, istanbul üniversitesinde uzaktan eğitim kaldırıldı bir daha ogrenci almayacak deniyor doğru mu? Ve mevcut öğrencilerde gelecek yıl ikinci öğretime geçirilecekmiş.

 78. Zeliş diyor ki:

  “Diplomada açıköğretim ya da uzaktan öğretim yazmayacak” diye buna seviniyor olmanız çok garip. Ne yani mezun olunca insanlara yalan mı söyleyeceksiniz? Gizleyecek misiniz uzktan okuduğunuzu?

 79. d diyor ki:

  yiğit sana ulaşabilirmiyim

 80. HAVVAA diyor ki:

  uzaktan egitime nasıl başvura bilirim ben saglık meslek lisesi mezunuyum kayıt olmak miçin aranan nitelikier neler diploma notuyla mı alınıyorrr

 81. fatma yılmaz diyor ki:

  ben muhasebe finansman bölümü okuyorum ve uzakdan eğitimden okumak istiyorum ama benim bölümümde var mı onu bilmiyorum ayrıntılı bilgi alabilirsem çok sevinicem.

 82. aycan diyor ki:

  merhaba
  ben şuan makine müh. 1.sınıf öğrencisiyim ben şunu sormak istiyorum örgün öğretimdeyken aynı anda uzaktan eğitimde okunabilirmi? ben kendi bölümümle birlikte birde endüstri müh. okumak istiyorum çok acil cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

 83. YİĞİT diyor ki:

  Ben İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim İletişim Fakültesi Radyo,TV ve Sinema bölümü,3. sınıf öğrencisiyim.Şu kadarını söyleyebilirim ki uzaktan eğitim diplomasıyla örgün öğretim diplomaları arasında hiçbir fark olmayacaktır.Aynı şekilde bir uzaktan eğitim bölümünden mezun olmaya hak kazandığınızda diplomanız üzerinde uzaktan diye birşey kesinlikle yazmayacak,diplomanızda uzaktan veya benzeri bir ibare asla bulunmayacaktır.Bize söylenen bu.Tıpkı Anadolu üniversitesine bağlı açıköğretim fakültesinde olduğu gibi.Onda da üzerinde açıköğretim yazmıyor,biliyorsunuz.Ama açıköğretim ile uzaktan eğitimin bariz farkları var.Bir kere İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim bölümlerinde hafta içi hergün saat 18:00 ile 22:00 arasında internet üzerinden yapılan sanal canlı dersler var.Bu görüntülü derslere giren hocalar ise örgün öğretimdeki hocalardır.Dilerseniz hocalara mail atarak veya mikrofonla derse bağlanarakta hocalara soru sorabilme imkanınız var ve hocalar ders esnasında size anında cevap veriyor.Bir de canlı derslerin çoğu görsellerle desteklenmekte.Canlı Dersi kaçırırsanız veya tekrar izlemek isterseniz her ders kaydedildiğinden video olarak hatta ileri-geri sararak izlemeniz mümkün.Ders notları ise her hafta uzaktan eğitim sitesinde yayınlanmakta.Vizeler internet üzerinden,finaller ve bütler ise İstanbul’da,üniversite de yapılıyor.Ve sınavların hepsi test.İstanbul üniversitesi uzaktan eğitim bölümlerinin puanları birinci ve ikinci öğretime göre daha düşüktür.Geçen yıllara kadar uzaktan eğitim ücreti harçlar hariç yıllık 2.500 tl idi.Ama bu seneden itibaren yönetmelik değişti ve uzaktan eğitim ücretleri kalktı onun yerine sadece harç ödeniyor artık.O harçlar da ikinci öğretim ile aynı.Yani yıllık 900 küsür TL.Muhtemelen bu yıl puanlar bu nedenle biraz artacak ama yine de puanı yüksek olmayacaktır.Kontenjan geçen senelerde her bölüm için 100′dü.Bu yıl ne kadar olur bilemem.Şu kadarını söyleyebilirim ki ben bu sisitemden çok memnunum.Bir yandan çalışıp bir yandan üniversite okuyabilirsiniz.İsterseniz örgün eğitim de okurken uzaktan eğitimde de başka bir bölüm daha okuyabilirsiniz.Tek şart üniversite sınavlarında yeteri puanınızla İstanbul Üniversitesinin herhangi bir uzaktan bölümünü tercih etmek ve internete bağlı bir bilgisayar.Evinizden,işyerinizden,herhangi bir internet kafeden bağlanabilmeniz mümkün.Başka bir üniversitenin uzaktan ve açıköğretiminde,istanbul üniversitedeki kadar kaliteli bir eğitim almanız da mümkün değil.Bunu unutmamak gerekiyor.Bir de geçen yıl İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim haricinde Açık ve Uzaktan Eğitim fakültesi açtı.Bu fakültede canlı ders yok,onun yerine daha önceden kaydedilmiş ders videoları;yani hocalara soru soramıyorsunuz.Ders notları yine internet üzerinden.Sınavlar yine aynı şekil.Ama diplomada açık ve uzaktan eğitim fakültesi diye yazacak,benim okuduğum uzaktan eğitim de ise yazmayacak.Açık ve uzaktan eğitim fakültesinin bölümlerinin harçları uzaktan eğitimden daha düşük bir de.

 84. mukadder diyor ki:

  kız meslek lisesi çocuk gelişimi çıkışlıyım.sınavsız geçişle uzaktan eğitim çocuk gelişimine yerleşme şansım var mı?diploma puanım 72,19

 85. şüheda diyor ki:

  okul öncesinin uzaktan eğitimi yok mu ya! sesimi duyunnnnnnnnnnnn…. bu bölümümde uzaktan eğitimi olsun yeter yaaaa!

 86. sultan diyor ki:

  arkadaşlar internetten baktın uzaktan eğitim ham puan ve harç paraları yok bilgisi olan varsa bu konuda bilgi verebilir mi? sevinirim.

 87. Eren diyor ki:

  slm arqadaşlar ben bayburttn eren ben uzaktan coğrafya öğretmenliği bölümünü okuyorum örgünün diploması ile uzaktan eğitimin diploması arasında bi fark var mı atamalarda etli yaparmı? şimdiden tşk

 88. Eren diyor ki:

  slm ben bayburttn eren ya arkadaşlar ben uzaktan coğra öğretmenliği bölümünü okuyorum örgünün diploması ile uzaktan eğitimn diploması arasında fark var mı?

 89. HÜLYA diyor ki:

  HARÇLAR 810 TL Bİ DÖNEM HARCLAR PAHALI YANİ ÜNİ GİDENLERDEN DAHA AZ ALIOLAR YA HER ALAHIN GNÜ OKULA GİDEN ONLAR YANİ OKULA ZARAR VEREN ONLAR AMA PARAYI VEREN BİİZ ***************NE İŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ ANLAMADIK**************************************

 90. durmuş yılmaz diyor ki:

  İkinci üniversite olarak 15 yıldan sonra (35 yaşındayım) Beykent üniversitesi Endüstri Müh. bölümü Uzaktan eğitim bölümüne tam burslu olarak yerleştirildim. Kontenjan 10 kişi idi. 90.000 lerde puan aldım sayısaldan. sadece 1 aylık sadece internetteki materyallerle hazırlandım sınava. bölüm yeni eğitime başlamış olmasına rağmen kesinlikle kaliteli, Dersler canlı ve internetten, allah hepsinden razı olsun,, kesinlikle tavsiye ederim

 91. fatma diyor ki:

  merhaba ben istanbul ünıversıtesı uzaktan egıtıme basvurmak ıstıyorum fakat basvurmam ıcın neler gereklı yada şöle söylıyım felsefe ve cografya bölumunu secmek ıcın sınava gerek varmıs dıger bölumlerde öylemi ve en kolay bölüm sözel olarak hangısı bılgı verırsenız sevınırım

 92. yılmaz diyor ki:

  mrhb bu sene üni sınavlarında uzaktan eğitim dış ticaret yazmak istiyorum ama istanbul üni dışında başka uzaktan eğitim verecek dış ticaret bölümü varmı yardımcı olursanız sevinirim

 93. gfbfgfgb diyor ki:

  gece gece bokmı vardı toplandınız buraya

 94. ayşe diyor ki:

  selam çocuk gelişimi uzaktan eğitim 2 yıllık geldi bana ama ben 2 yıllığı bitirdikten sonra 4 yıllığa nasıl tamamlayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 95. hilal diyor ki:

  bilgisi olan lütfen cevap versin….. kayıt yaptırmak için okula gitmek mecburimi harçlar en fazla ne kadar

 96. arzu diyor ki:

  arkadaşlar uzaktan egitimde ankarada yaşayan biri ankara dışındaki uzaktan egitim veren bi bölümü yazsa sınavlara nerde girebilir şimdiden teşekkürler

 97. sezer aydın diyor ki:

  SLM arkadaşlar bn sözel öğrencisi olarak uzaktan eğitim bölümlerinden bankacılık ve sigortacılık veya iktisat seçme yi düşünüorum acaba sözel bölümünden şeçme gibi bi imkanım warmı . cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekürler…

 98. seda diyor ki:

  ben çankırı edebiyata yerleştirildim ama gitmek istemedim uzaktan eğitime gitmek istiyorum nasıl olucak.ek yerleştirme olmuyomuş.teşşürler.

 99. polat diyor ki:

  ben bu yıl balıkesır işletme yönetimini kazandım kaydımı yaptım ben şimdi istanbulda bi üniversitede acıktan okuyabilirmiyim bu mümkünmü yardımcı olursanız sevinirim

 100. ayşe saz diyor ki:

  Selamlar.Ben açıköğretim ev idaresi mezunuyum.Lisans tamamlamak istiyorum.Paralı olan üniversitelerde olur.Bilen bilgisi olan varmı?yardımcı olursanız çok çok memnun kalırım:)ayrıca bu bölümler sınavlımı paralımı?

 101. nurhakk diyor ki:

  psıkoloji var mı bu programlar içerisnde bilgilendrirseniz sevinirm

 102. TÜLAY diyor ki:

  2 YILLIK UZAKTAN EĞİTİMDE DEVAM ZORUNLULUĞU VAR MI YANİ DERSLERE FALAN GİTMEK ZORUNDAMIYIM ?

 103. TÜLAY diyor ki:

  MERHABALAR KARABÜL ÜNİ. 2 YILLIK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ KAZANDIM SORUM ŞU OLACAK KAYIT İÇİN ORAYA GİDİCEM SINAVLARA GİDİCEM DERSLERE GİTMEK ZORUNDAMIYIM YANİ DEVAM ZORUNLULUĞUM VAR MI LÜTFEN BİLGİ VERİN.

 104. helin diyor ki:

  mrb…ben edebiyat okuyorum açık öğretim 2.sınıftayım.edebiyatı dondurup izmirde uzaktn eğitim tıbbi döküman okuyabılırmıyım bu mumkun mu? ben calışıyorum bu işime engel olurmu puanı cok yuksek mı?ıkıncı tercıhlerde yazbılırmıyım?bu konularla ılgılı yaardımcı olurmusunuz tesekur ederım ıyıgunler?

 105. helin diyor ki:

  mrb..ben açık ğöğretim edebiyat okuyorum 2.sınıftayım edebiyatı dondurup izmirde uzaktn eğitim tibbi dökümantsyon okumk ıstıyom bu mumkun mu?

 106. mustafa diyor ki:

  ist üniversitesi bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümü hakkında harc ve diğer konularda bilgi verirseniz sevirim arkadaslar.

 107. mustafa diyor ki:

  bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliğini kazandım istanbul üniversitesi harc miktarları ne kadar ve bölüm hakkında genel bilgi verebilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

 108. istanbul üni. diyor ki:

  devlet bursları hrcın ne kadarını karşılıyo bilen varsa bi yardımcı olabilirmi ve harc parası tam olarak ne kadr

 109. canan diyor ki:

  merhaba ben 1.öğretim jeoloji mühendisliği mezunuyum uzaktan eğitim inş.müh.okumak istiyorum mümkünmü mümkünse hangi okullar teşekkür ederim

 110. ergün diyor ki:

  istanbul üniversitesi uzaktan eğitim çok kaliteli dersler çalışana kolay diyebilirim ben çalışamam diyorsan yazma çünkü dersten kalma yok direk sınıfta kalıyorsun bu arada vizeler internet üzerinden finaller okulda vizeden de finalden de en az 45 alman gerekiyor ortalama en az 2.00 olmalı 4.00 üzerinden bu ortalama birinci dönemle ikinci dönemin toplamı. 2 nin altında olursa ortalamanız kalıyorsunuz. ancak sınıfta kalmaktan kast ettiğim kaldığınız dönemi okuyorsunuz. şöyle birinci dönem 2 nin üzerinde ortalamanız o zaman 3 yarıyılı okuyabilirsiniz. 2. dönem 2 altında ortalamanız o zaman 4. döneme geldiğinizde 2 dönemi tekrar okuyorsunuz üsten ders alamıyorsunuz. ama bu sizi korkutmasın dersler çalışınca çok kolay ve inanan yapar bu üniversiteyi okuyabilmek için ankara üniversitesi edebiyat fakültesini son sınıfta bıraktım uzaktan da olsa istediğim bir bölümü ve istediğim üniversite de okuyorum ne olursa olsun ve aileniz ne derse desin bu sizin bir ömür mesleğiniz olacak neyi istiyor ve seviyorsanız onu okuyun. istanbul üniversitesi için bilgi isteyen olursa kumsal_1711@hotmail.com mail atabilir dilimin döndüğünce cevap verebilirim.
  bir aneknotla bitireyim
  Bilge kişi ölmeden hemen önce halkını geniş bir meydanda toplar. Gerçekleri son bir kez hepsinin huzurunda dile getirir. Halkla arasında nefis bir diyalog kurulur.

  Halktan biri öne çıkarak “bize” der “sevgiden söz et”

  Bilge anlatır, anlatır, anlatır…

  Bir diğeri “bize aşktan, evlilikten söz et” der, anlatır…

  Bunu “alışveriş hakkında ne dersin?” diyen biri izler, anlatır…

  “Çocuklardan bahset” derler, anlatır…

  “Eğitimden bahset” derler, anlatır…

  “Çiftçilikten bahset” derler, anlatır…

  “Alınterinden, emekten ve adaletten” bahset derler, anlatır…

  Ve daha günlük hayatın türlü sorunlarından söz etmesi istenir. Bilge hepsi hakkında hikmetli sözler söyler, anlatır, anlatır, anlatır…

  Konuşmasının sonuna doğru birisi “Bize ‘din’den bahset” deyince Bilge şöyle cevap verir;

  “Bahsettim ya, dinlemedin mi?”

  Ve devam eder: “Siz zamanınızı, bunlar Allah’ın saatleridir, bunlar bizim saatlerimizdir diye ayırabilir misiniz? Öyleyse din, yaşadığımız hayat ve tüm davranışlarımızdır. Her an Allah huzurunda olduğunun bilincinde, öylesine titiz, doğruyu gözeterek temiz bir hayat yaşamaktan daha güzel bir din olur mu?”
  ( lütfen gerçekten ilgisi olanlar mail atsın. güzel bir din yaşamanız dileğiyle )

 111. cevdet diyor ki:

  ben yüzüncü yıl üniversitesi kümes hayvanları yetiştiriciliği myo mezunuyum 50 yaşında olduğum için benim için devam zorunluluğu olmayan en uygun bölüm hangisi olabilir.yardımcı olursanız sevinirim

 112. Murat B. diyor ki:

  Örgün eğitim yazabiliyorsanız kesinlikle kesinlikle örgün yazmanızı tavsiye ederim. Hatta biraz paranız varsa özel üniversite yazın. Örgün eğitim uzkatan eğitimden kat kat kat iyi tecrübeyle sabittir. Şehir dışı örgünlerin puanı biraz daha düşük. Yada özel üniversitelerden birine mutlaka girersiniz.

 113. bahar diyor ki:

  belirlibir puan barajı varmııı

 114. serpil dogandere diyor ki:

  örgüne göre zor açık öğretime göre kolay neden derseniz derslr veriliyo notlar veriliyo sorular veriyo hocalar öle yane…

 115. ayşe diyor ki:

  mlrb bende ist uzaktan yazmayı düşünüyorum ama bazı endişelerim var açıkcası .öncelikleegitimi nasıl degermi yani yorumlarinizi çooook acil bekliyorum

 116. ozge diyor ki:

  ben and meslek lisesi yiyecek içecek cikisliyım. Ama açık öğretim işletme ya da uzaktan eğitim işletme düşünüyorum. Ilk kaydı üniversitenin kendisine bizzat yapıldığnı okudum peki sınavlar nasıl oluyor vizeler net üzerinden onu biliyorum peki final nerde yapılıyor? aldığımız diploma da üni nin adı yazıyor değil mi uzaktan eğitim olduğu yazılı oluyor mu ? Şimdiden teşekkürler :)


  Sent mobile via MebApp.com. *Free on participating carriers.

 117. serpildogandere diyor ki:

  4 yıllık uzaktan eğitim karabük üni.ve istanbul üniversitesi var bende onları düşünüyorum hayırlısı neyse o olsun diyelimmm

 118. selda diyor ki:

  Merhaba,

  Uzaktan eğitime başvurabilmek için, açıköğretim programlarında olduğu gibi önceden bir lisans programı bitirmek yeterli mi, yoksa mutlaka üniversite sınavına mı girilmelidi?

  İlginize teşekkür ederim.

 119. serpil doğandere diyor ki:

  puana pek bakmıyolar paran varsa girersin…

 120. senay diyor ki:

  esitagırlıkcıyım sözelden tercıh yapmak istıyorum 226puan adalet gelırmı sımdıden tesekkurler

 121. burçe diyor ki:

  selamlar 2 yıllık bilgisayar prog. bölümünün puanları hakkında bilgisi olan varmı?? Lütfen yardımcı olun bulamıyorum :(

 122. Nur diyor ki:

  Merhaba,benim puanım çok düşük 250-280 arası bu puanla uzaktan eğitimden 2 yıllık tercih yapabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler.

 123. aylin diyor ki:

  ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum.dgs ile 4 yıllık bilgisayar mühendisliğine(uzaktan eğitim) gecmek istiyorum ama puanlar çok yüksek.özele gitmek istiyorum.arastırıyorum ama ahmet yeseviden baska uzaktan eğitim bulamadım.lütfen yardımcı olun bildiğiniz var mı baska üniversite?

 124. serpil doğandere diyor ki:

  slm arkadaşlar ben sakarya üni.uzaktan öğretim 2.yıllık işletmeyi bitirdim açık öğretime göre çok daha ii ve güzel bi sisstem inş. geçişle istanbul üni.uzaktan eğitimi istiyorum olursa tabi harçlar evet yüksek 1500 lira 1 yıllık 750+750 olarak veriyosun ama bu artıyor bu yıl ne olur bilemem

 125. Osman diyor ki:

  Selamlar
  Sakarya Üniversitesi buna Karma eğitim demiş. Eğitim %70 uzaktan %30 üniversitede olarak veriliyor. Peki bu %30 kısım devam zorunluluğu var mı?
  Teşekkürler.

 126. hamza ÖZDEMİR diyor ki:

  fiyatlar konusunda bi yorumum olacak siteniz cok güzel ama bu fiyat konusunda bilgi verememiniz eksiklik olarak görüyorum ben bunu nasıl asarız üniversitelerle irtibata gecerek en azıdan kabaca bir fiyat alabilri ve bunu yayılayabilrsiniz burda…sitenizi gezen öğrenciler için de cok faydalı olacaktır ilgiyi en az 2 katına cıkaracagından eminim … simdiden teşekkür ederim ve işinizde basarılar dilerim…

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


dokuz + 4 =