2 Yorum

Türk Dili ve Edebiyatı Lisans

Türk Dili ve Edebiyatı Lisans

Türk dili ve edebiyatı bölümü, Türkçe’nin kullanımı, tarihçesi, Türk dilinin gelişim süreci ve Türkçe’yi konuşan ülkeleri inceleyen bir bölümdür. Bu bölüm, Türkçe öğretmeni yetiştirmeyi hedefler. Türk dili ve edebiyatı bölümünden mezun olan bir öğrenci, ilkokul ve liselerde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yapabilmektedir. Ayrıca Türkçe’nin hemen her sınav içeriğinde bulunması bölüme dershane öğretmenliği kapılarını da aralamaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler özel sektörde ki okullarda da görev alabilirler. Ayrıca parlak bir öğrencilik yaşamı geçiren öğrencilerin araştırma görevlisi olarak üniversitelerde eğitmenlik görevi yapabilmek imkanları da vardır. Türk dili ve edebiyatı bölümünü sadece Türkçe dersinin işlevi olarak düşünmek yanlış olacaktır. Bölümde tarih, coğrafya ve diğer Türk devletleri de yoğun bir şekilde işlenmekte olup, Türk dili ve edebiyatı bölümü uzaktan eğitim modeli ile okunabilmektedir.

Not:Şubat 2012 döneminde YÖK aldığı bir karar ile artık uzaktan eğitim, ikinci öğretim ve açık öğretim modeliyle öğretmenlik bölümlerini kapatmıştır. Kısaca bu bölümden mezun olup öğretmen sıfatı alma hakkı ortadan kalkmıştır. Bu bölümden bölüm mezunu şeklinde mezun alıp formasyon aldıktan sonra öğretmen statüsüne kavuşma imkanınız ise halen bulunmaktadır. Bu konu hakkında yazmış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Türk Dili ve Edebiyatı Uzaktan Eğitim Lisans Programı Veren Üniversiteler

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans başlıklı makalemizde bilgisayar mühendisliği çalışma alanları, bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi ve bilgisayar mühendisliği iş imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , , , , , ,

Yorumlar (2 Yorum)

  1. Fatma diyor ki:

    Meraba. Ben açıköğretimden edebiyat okuyorum. Peki daha sonra uzaktan eğitime geçiş yapıp edebiyat okumaya uzaktan eğitimle devam edebilir miyim ?

  2. seda çalışkan diyor ki:

    Doslarım daha geniş kapsamlı bilgi verirseniz sevinirim…..

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


+ altı = 14