9 Yorum

Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim

Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim

Marmara Üniversitesi Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden birisidir. Marmara Üniversitesi’ndeki uzaktan eğitim faaliyetlerini anlatmadan önce gelin yaşı Türkiye Cumhuriyeti’nden daha büyük olan bu üniversitenin saygın mazisine bir göz atalım. Marmara Üniversitesi dönemin etkili eğitimcilerinden Suphi Paşa tarafından 15 Ocak 1883’de kurulmuştur. O zamanlar kurum “Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi” adında lise ve üniversite arası bir eğitim vermekteydi. Günümüzde ise Marmara Üniversitesi, 2.800 civarında öğretim elemanı olan, 65.000 i aşkın öğrencisiyle, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasındadır ve her yıl en başarılı üniversite adayları tarafından tercih edilmektedir.

Geçmişten gelen kültürünü ve sağlam köklerini günümüze emin adımlarla taşıyan Marmara Üniversitesi, bununla da yetinmeyip geleceğin eğitim modeli olan uzaktan eğitim sistemini, kendi örgün eğitim sistemine entegre ederek çağın getirdiklerinden geri kalmadığını da bizlere göstermiş oldu.

Marmara Üniversitesi’nin uzaktan öğretim sistemine yaklaşımı şu anda sadece kampüs içi örgün öğrencilerle sınırlı. Bu da demek oluyor ki bildiğimiz klasik uzaktan eğitim merkezleri gibi tamamen uzaktan öğretim yoluyla okunabilen bölümleri yok. Ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Neticede Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden olan bu üniversitenin bu kadarıyla yetineceğini düşünmüyoruz. Ayrıca uzaktan eğitim merkezinin kurulma amaçlarına bakıldığında özel sektöre yönelik faaliyetlerde bulunulacağının işaretlerini açıkça görebilirsiniz. (Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi yönetmeliği için tıklayınız.)

Marmara Üniversitesi Senatosu’nun aldığı bir karar ile 2010 – 2011 eğitim öğretim yılından itibaren Türk Dili, Atatürk İlke ve İnkılapları ve İngilizce dersleri uzaktan eğitim yolu ile yapılmaktadır. Bu derslere ilerleyen zamanlarda bazı ön lisans programlarının dersleri de eklenmiştir.

Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Bölümleri

 • Kampüs İçi Örgün Öğrencilere Yönelik Dersler

Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi İletişim Bilgileri

Telefon: 0216 345 07 64, 0216 345 07 65
Adres: Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Yemekhane Binası 4.kat Göztepe/Kadıköy
İnternet Sitesi: http://uzem.marmara.edu.tr

Bir önceki yazımız olan Sağlık Kurumları İşletmeciği Yüksek Lisans başlıklı makalemizde sağlık kurumları işletmeciliği aöf, sağlık kurumları işletmeciliği bölümü ve sağlık kurumları işletmeciliği puanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , ,

Yorumlar (9 Yorum)

 1. MTOK dan kastınız nedir acaba?

 2. mevlüt diyor ki:

  Merhaba ben mtok dan girmeyi düşünüyorum ama uzaktan eğitimi olup olmadigini bilmiyorum yardimci olur musunuz ??

 3. BURAKHAN ERCİYES diyor ki:

  Arkadaşlar Dış Ticaret Uzaktan Eğitim programını tercih etmeyi düşünüyorum.

  HARÇLARI NEDİR

  EĞİTİMLER BÜTÜNÜYLE UZAKTANMI ?

 4. özlem diyor ki:

  mrb bende dış ticaret uzaktan kazandım ipek belkide aynı sınıftayızdır bende bilgi almak istiyorum dersler nasıl olacak acaba

 5. Kenan AR diyor ki:

  İş sağlığı ve güvenliği uzaktan eğitim yüksek lisans programı hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz?

 6. İpek diyor ki:

  Merhaba ben uzaktan eğitim Dış Ticaret kazandım acaba orada derste görebilecekmiyim yoksa sadece sınavlara mı gireceğim bilgisi olanlar yazabilirse çok sevinirim teşekkürler şimdiden..

 7. medine diyor ki:

  acaba 2 yıllık ilahiyat varmı uzaktan eğitim olarak

 8. sibel diyor ki:

  mrb hangi bölümler var öğrenebilir miyim? bir de internet siteniz açılmıyor bir sorun var sanırım teşekkürler..

 9. selma diyor ki:

  mrb… marmara üniversitesinde uzaktan eğitimde hangi bölümler var acaba? bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler.

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


× 4 = yirmi