10 Yorum

Lisans Tamamlama ve Avantajları

Lisans Tamamlama ve Avantajları

Lisans tamamlama neden yapılır?

Özellikle kamu alanında istihdam edilen ve eğitim düzeyi lisans olmayan kamu görevlilerini eğitmeyi amaçlayan lisans tamamlama bölümleri, ülkemizde son yıllarda oldukça revaçta. Şu anda tüm bölümlerde yaklaşık 50 bin personel lisans tamamlarken, bu sayının ilerleyen yıllarda yüz binleri bulması, nihayetinde de bütün kamu çalışanlarının imkanlar dahilinde lisans mezunu haline getirilmesi hedefleniyor. Böylelikle kamu hizmetini daha kaliteli ve nitelikli hale getirmeyi amaçlayan kuruluşlar, lisans düzeyine getirdikleri personellerinin özlük haklarında da yasa gereği iyileştirmeler yapıyorlar.

Lisans tamamlama okuyanların kazandığı haklar nelerdir

Peki lisans tamamlama programını bitirip, lisans mezunu olmaya hak kazanan kamu çalışanları ne gibi özlük hakları kazanıyorlar? Aslında herkesin gönlünde yatan hem emeklilikte hem de faal çalışma hayatında biraz daha fazla maaş alabilmek. Eğitim düzeyini yükselten memurla aktif çalışma hayatında daha fazla maaş alırken, eğitim gördükleri lisans tamamlamanın faydalarını emekli olduklarında daha fazla görmeye başlıyorlar. Emekli aylığında yaklaşık (iş kolu ve kademesine göre değişebilir) 300-350 TL gibi bir artış olurken, emeklilik ikramiyelerinde 5-6 bin TL lik artış meydana gelebiliyor (rakamlar fikir belirtmesi amacıyla ortalama bir değer olarak verilmiştir)

Lisans tamamlamanın diğer avantajları

Maaş artması dışında, lisans tamamlayan kamu personellerinin önünde yüksek lisans yapmanın kapıları da açılıyor. Bu sayede akademisyen de olabilen kamu personelleri bunun yanında çalıştıkları kurumlarda müdür, şube başkanı vb. görevlere de yükselme şansını yakalayabiliyorlar.

Kimler Lisans Tamamlama Okuyabilir?

Lisans tamamlama programlarına kayıt olabilmeniz için bu hakkın size devlet tarafından tanınması gerekiyor. Yani sınava girip her hangi bir lisans tamamlama programına kayıt olamazsınız. Mesela şu anda İlahiyat programında vakti zamanında önlisans seviyesinden mezun olanlara devlet 4 yıllığa tamamlama hakkı tanımış, bunun neticesinde belirli bir kısım lisans tamamlama hakkına kavuşmuştur.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Kurumları İşletmeciği Yüksek Lisans başlıklı makalemizde sağlık kurumları işletmeciliği aöf, sağlık kurumları işletmeciliği bölümü ve sağlık kurumları işletmeciliği puanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , , , ,

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Levent... diyor ki:

  Orman Genel Müdürlüğü ve Orman ve Su İşleri bakanlığı bünyesinde Orman Muhafaza Memuru ve Memur olarak görev yapıyoruz. 2013 yılına kadar üst öğrenim olarak sayılan orman fakültelerini kazandığımızda daha etkili kamu hizmeti sunacağımızdan dolayı eğitim göreceğimiz fakültelerin bulunduğu yerlerdeki birimlere geçici görevlendirmelerle gelebiliyor ve Orman mühendisliği bölümlerinde eğitim hayatımıza devam ederek çalışabiliyorduk.2012 yılında sayımızın 300 kadar olması okulların olduğu birimlerde personel yığılması olması, anadolunun ücra köşelerinde personel olmayışından dolayı kurumumuz sıkıntıya düşmüştür. Her hangi bir sebeple okulların olduğu birimlere görevlendirme ve tayin yapamayacağını beyan etmiştir. Konu memurlar net in internet sitesinde mütalaa edilmiş ve büyük ölçüde öğrenci memurları mağdur edeceği tartışılmaktadır. Bizler 2 yıllık ormancılık meslek yüksek okulu (orman işletmeciliği,Ormancılık ve orman ürünleri, Fidan yetiştirme ve av yaban hayatı bölümleri) mezunuyuz. Üniversiteniz bünyesinde uzem yönetmi ile orman mühendisliği konusunda fakülte kurmanız ve dgs yi kazanmış OGM ve orman bakanlığında memur ve orman muhafaza memuru olarak çalışanlara kaldıkları yerden veya sıfırdan lisans tamamlatmanız mümkünmüdür?

 2. meral diyor ki:

  sağlık koleji ebelik mezunuyuım.sağlık kurumları işletmeciliği ön lisansını bitirdim. uzaktan eğitimle lisans tamamlamak istiyorum. bu konuda nereden bilgi alabilirim

 3. merve diyor ki:

  2 yıllık metalürji bölümü mezunuyum. Lisans tamamlamada hangi bölümleri seçebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim..

 4. İLYAS ATEŞ diyor ki:

  önlisans halkla ilişkiler mezunuyum uzaktan eğitimle lisans tamamlamak istiyorum ama bulamadım lütfen yardmcı olurmusunuzzzz

 5. deniz çakır diyor ki:

  önlisans otomotiv mezunuyum ayrıca aof den iktisat okuyorum ancak
  endustri veya bilişim teknolojileri alanında lisans tamamlamak istiyorum
  yardımcı olabilir misiniz?

 6. kasım adıyaman diyor ki:

  2 yıllık elektrik-elektronik bölümü mezunuyum.uzaktan egitimle lisans taamlayabilirmiyim kendi bölümümle

 7. ezgi diyor ki:

  lab. vet. sağ. bölümü içinde lisans tamamlama hakkı var mı

 8. güler bahçıvancı diyor ki:

  stajlar sadece devlet hastanelerinde yapılıyor.özel hastanelerde de yapılması düşünülemezmi.büyük şehirlerde yaşayanların ulaşım sorunu zorluyor.mesala kemikiliği transplantasyon ünitesinde staj yapmayı çok arzuederim.benim için mesleki anlamda büyük kazanım olavak.bir çok devlet hastanelerinde bu bölüm yok üstelik staj kapsamında da yok.bu sene bir değişiklik yapılacakmı?teşekkürler.

 9. veciha diyor ki:

  hemşire lisans tamamlama 2013 tde devam etsın lütfen

 10. tugba diyor ki:

  önlisans işletme yönetimi mezunuyum uzaktan eğitimle lisans tamamlamak istiyorum ama bulamadım lütfen yrdmcı olurmusunuzzzz

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


beş − 1 =