14 Yorum

İlahiyat Lisans Tamamlama

İlahiyat Lisans Tamamlama

İlahiyat önlisans programını bitirmiş ve bu alanda eğitimlerine lisans programıyla devam etmek isteyen öğrenciler için artık örgün öğretim tek seçenek değil. Bilindiği üzere ülkemizde yaklaşık kırk bin İlahiyat mezunu öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin çoğu Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından istihdam edilmektedir. Ancak önlisans mezunlarının atamalarında gerek kıdem açısından gerekse özlük hakları açısından, lisans mezunlarına göre dezavantajlı olmaları söz konusudur. Bu sebeple İlahiyat mezunu olan binlerce genç, diplomalarını aldıktan sonra lisans tamamlama programlarına başvurmaktadır. Lisans tamamlama programlarında oluşan bu yoğun talep sebebiyle not ortalaması gibi etkenler doğmakta ve birçok genç bu isteklerini yerine getirememektedir. Bu açıdan yeni bir umut ışığı olarak uzaktan eğitim modeli ile lisans tamamlama programları doğmuştur. Örgün öğretimden hiçbir farkı olmayan bu eğitim modeli bir hayli rağbet görecek gibi görünüyor.

Uzaktan Eğitim İlahiyat Lisans Tamamlama Programı veren üniversiteler

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans başlıklı makalemizde bilgisayar mühendisliği çalışma alanları, bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi ve bilgisayar mühendisliği iş imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , , , ,

Yorumlar (14 Yorum)

 1. mehmet diyor ki:

  Soelam diyanet bünyesinde 90 bin civarı ön lisans mezunu bulunmakta .ama malesef d.g.s sınavına giriyoruz verdikleri kontenjan 4100 öbür bölüm lerde kontenjan sınırlaması nerdeyse bulamazsın bizlere geldimi kontenjan sınırlaması mevcut .Bu çifte sırada rt değilmi . Açık Öğretim lisans bölüm leri varken niye ilahiyat yok BU Adalet mi olsa kıyameti kopacak tı Aferi m sizlere büyük başarı ..

 2. Reyhan diyor ki:

  Selam bende erzurum ataturk ADF kazandım ama normal üniversite okumak istiyorum degistirsem gelir mi arkadaşlar acaba yardim edebilir misiniz

 3. Aysun diyor ki:

  Merhaba ben açıköğretimden ilahiyat önlisans okumak istiyorum. 2 yıl bittikten sonra ise lisansımı yine açıköğretimden tamamlamak istiyorum. Bu mümkünmüdür yardımcı olur musunuz ?

 4. sedrettin diyor ki:

  arkadaşlar istanbul veya ankarada kayıd yapa bilirmiyiz yanı atauzemin broları var mı? bilgisi olan yardımcı olursa çok memnn kalırım teşekkür ederim…

 5. Tubanur diyor ki:

  Selamunaleykum. Herhangi bir lisans programi orgun olarak okunurken ilahiyat lisans tamamlama da uzaktan egitimle okunabilir mi? Bilginiz varsa yazabilir misiniz?

 6. tanju diyor ki:

  ben önlisans ilahiyat mezunuyum ilahiyat ı başka bir bölüm üzerinde lisans olarak tamalayabilir miyim mesela iki yıl bilgisayar okuyan işletmede 4 de tamamlıyor onun gibi bir avantajımız var mı bilgilendirirseniz memnun olurum ALLAH RAZI OLSUN

 7. yavuzhan yörük diyor ki:

  Değerli arkadaşlar siz hiç araştırma yapmıyor musunuz. ÖSYM nin sitesine bir girin DGS tercihleri başladı. klavuzları bir okuyun kafanıza göre yorum yapmayın. Üniversitelerin lisans programlarına yerleştirilmeniz için DGS ye girmeniz şart. yerleştirmeyi de ÖSYM yapıyor. 14 21 temmuz tarihleri arasında tercih alınıyor. saygılarımla

 8. belinay diyor ki:

  ben ilahiyat önlisans mezunuyum ilahiyat 3.sınıfa sınavsız geçiş var mı?

 9. yasenya diyor ki:

  ilh önlisans mezunu olarak bu proğrama katılmak istiyorum şartlarını ,ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirmenizi bekliyorum dgs na girmiş olma şartı varmı biri bana cevap versiiiin ltfn…

 10. şeyma diyor ki:

  birde şu bilgileri vereyim.ders sayısı an az ANKARA.SAKARYA finallerden önce 1 hafta yüzyüze eğitimi mecbur kılıyor.şimdilik bildiklerim bu kadar.

 11. şeyma diyor ki:

  selamınaleyküm arkadaşlar biraz dgs yi araştırdım puanları felan yardımı dokunursa yazıyorum.özellkle nuray kardeşimin sorularna cevap vermek istiyorum inş yardımı olur bildiğim kadarıyla.öncelikle nuray kardeşim tabiki diploma notunu ne kadar yüksek tutarsan okadar iyi mesela 70 70 üzeri olsa güzel sanırım.dgs puanları birazda okullara bağlı yani kaç puanla öğrenci aldıklarına bağlı yanlış anlamadıysam.mesela netde yazanları yazıyorum.
  İLİTAM KONTENJAN TABAN PUAN
  ANKARA 300 260
  İSTANBUL 500 258
  DOKUZ EYLÜL 500 250
  SAKARYA 500 250
  ONDOKUZMAYIS 300 249
  CUMHURİYET ÜNV. 300 246
  ATATÜRK ÜNV. 500 246
  DİCLE ÜNV. 300 245
  ünversitelerin taban puanlarına baktığımızda en az 246 almamız lazım gibi gözüküyor.ben derimki diploma notunuzu yüksek tutun ve dgsye çok çalışın.başarılar dilerim dgs ye girecek olan arkdaşlarıma.ben mezun oldum gerçekden tabiri caizse eşek gibi çalıştım. şuan keşke daha çok çalışsaydım diyorum dip. notum 67lerdeydi.birde netde şu bilgiye rastladım dikkatinizi çekerse.(açıköğretim ve meslekyksek okullarının önlisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava (dgs) girmeleri grekmemektedir.bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler)böyle yazıyor.kazanamassak yine açıkdan devam ederiz napalım.ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.RABB im SİZE EN GÜZEL YERLERİ NSİP ETSİN İNŞ.yardımım dokunduysa sevinirim:)

 12. nuray diyor ki:

  s.a arkadaşlar ben a.ö.f ilahiyat okuyorum…konak andolu i.hl mezunuyum ve erzurum atatürk üniw.’tesinde lörgün öğretim şeklinde lisans tamamlamak istiyorum..bunun için bana bilgi verir misiniz .. diploma notu yüksek mi tutulmalı yada dgs sınavndan en az kaç alınmalı…? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…ALLAH RAZI OLSUN…!

 13. okan diyor ki:

  İlahiyatın zaten lisansı vardı, onun için bütün önlisans mezunlarına bu hak tanınmalı derseniz ki ortalığı mezun basar o zaman derim ki demek ki üniversiteyi kazanmak zor bitirmek kolaysa o zaman bu kadar 4 yıl mezunu da boşuna okumuş madem çok basitmiş bitirmek, lisans tamamlama hakkı herkese verilmez içinden bir grup zümreye verilirse işte asıl o adaletsizliktir, bu hak herkese verilsin bitiren bitirir bitirimeyen bitiremez…

 14. okan diyor ki:

  Neden ilahiyat lisans tamamlama varda diğerlerine yok ?

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


7 − üç =