42 Yorum

Hemşirelik Lisans Tamamlama

Hemşirelik Lisans Tamamlama

2 yıllık sağlık meslek yüksek okullarının hemşirelik bölümünden mezun olmuş öğrenciler, ön lisans mezuniyetlerini lisans mertebesine yükseltmek için bu programa başvurabilirler. Hemşirelik mesleğine ülkemizde duyulan ihtiyaç bir hayli fazladır. Bu nedenle, hemşirelik bölümünün lisans düzeyinde mezun sayısını arttırmak amacıyla, uzaktan eğitim programları oluşturulmuş ve öğrencinin örgün öğretime gerek duymadan diplomaya sahip olabilmesi sağlanmıştır. Hemşirelik lisans tamamlama programı; Sağlık Bakanlığı ve ilgili üniversitelerin koordine bir şekilde çalışmasıyla uzaktan eğitim şeklinde verilmekte olup, öğrencinin teorik dersleri internetten web yardımıyla alması, uygulamalı dersleri yine bu koordinasyonun belirleyeceği bir merkezde yürütmesi ve son olarak sınavlara ilgili üniversitede girmesi sonucu tamamlanacaktır. Ayrıca bu programdan yararlanarak mezuniyetlerini lisans düzeyine çıkaran öğrenciler örgün öğretim mezunlarıyla eşdeğer haklara sahip olacaklardır.

Hemşirelik lisans tamamlama veren üniversiteler

Not: Tıpkı “Ebelik Lisans Tamamlama” programı gibi Hemşirelik Lisans Tamamlama programı da kapatılmıştır ve artık yeni öğrenci almayacaktır. Bunun nedeni Sağlık Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi arasında yapılan protokolün süresinin bitmesidir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans başlıklı makalemizde bilgisayar mühendisliği çalışma alanları, bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi ve bilgisayar mühendisliği iş imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , ,

Yorumlar (42 Yorum)

 1. ceyda diyor ki:

  Saglik meslek lisesi hemsirelik mezunuyum ön lisans olarakta tibbi laboratuvar okudum .bu durumda lisans tamamlamada hemsirelik bölümü secilsin lütfen sonucta 4 yil lisede hemsirelik dersi almisiz

 2. yüksel diyor ki:

  2007- 2008 tarihlerinde hemşirelik lisansı tamamlamak için uzaktan eğitime kaydımı yaptırdım.Hamileliğimin sorunlu geçmesi nedeniyle kaydımı sildirmek zorunda kaldım. Tekrar başvurmak için ne yapmam lazım? Bilgisi olan var mı?
  Teşekkürler

 3. Emine diyor ki:

  atatürk üniversitesi bu yıl helitam’a öğrenci alınamayacağını söyledi . Protokol imzalanıp seneye yetişir mi ?

 4. fatos diyor ki:

  1997 istanbul üniversitesı meslek yuksek okulu mezunuyum 2014- 2015 ögetım yılında lisans tamamlamak istıyorum fakat hıc bır üniversite almıyor

 5. Geçmiş yıllarda HELİTAM be ELT açılmıştı. Artık bu bölümlerin tekrar açılması biraz zor gibi.

 6. fatma diyor ki:

  arkadaşlar protokol geç imzalandı dıyorlar ısteseler bahar dönemine yetistirebilirler lisans tamamlamayı. bahar döneminde öğrenci alacaklarını tahmin ediyorum.sendikada biraz uğraşırsa yetişir bence

 7. kaan diyor ki:

  ŞU AN HEMŞİRELİK LİSANS (HELİTAM) PROGRAMINA ÖĞRENCİ ALMAYAN ATAUZEM SAĞLIK BAKANLIĞI İLE YAPTIĞI PROTOKOLÜN SÜRESİ DOLDUĞUNDUĞU İÇİN BU HUSUTA DA BİLGİ VERMİYOR ANCAK İLK AÇILDIĞI YILDAN SÜRESİ OLAN 2012 YILI SONUNA KADAR SÜREDE SINIFINI GEÇEMEYENLER KAYITLARINI YENİLİYEBİLİYOR.ANCAK BU TAMAMEN EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ 2011 VE 2012 YILLARINDA ÖĞRENCİ AFFI ÇIKTI BU AFTAN YARARLANAN BİR ÇOK SAĞLIK PERSONELİ GEREK SAĞLIK MEMURLUĞU GEREK HEMŞİRELİK GEREKSE EBELİK PROGRAMINI BİTİRDİLERİ YADA BİTİRECEKLER BUNLARA MUTLAKA 2 YILLIĞINA DA OLSA BİR HAK TANINMALIDIR BUNUN YOLU BİMERE MAİL ATMAKTIR SAYIN BÜYÜKLERİMİZ MUTLAKA KONUYA YÖNELECEK UNUTULANLARI MUTLAKA HELEKİ BU SEÇİM ARİFESİNDE MUTLAKA HATIRLAYACAKTIR

 8. zeliha VATANSEVER diyor ki:

  Merhaba,hemşirelik önlisans mezunuyum,lisans tamamlamak istiyorum.2013-2014 öğretim yılında öğrenci kabulü olacak mı?Olacaksa başvuru tarihi nezaman ?bilgi verirmisiniz.Teşekkürler.

 9. ismail diyor ki:

  Merhaba, bu sene hemşirelik lisans tamamlama programı açılacak mı? başvuru tarihleriyle bilgilendirirseniz sevinirim.

 10. beyhan diyor ki:

  hemşirelik ve aynı zamanda veterinerlik okudum ikisi içinde lisans hakkı verilecek mi verilecekse duyurular ne zaman ve nereden yapılacaktır.

 11. Firdevs Betül Kaya diyor ki:

  hemşirelik lisans tamamlama hakkından bu yıl yararlanmak istiyorum lütfen bilgi verirmisiniz

 12. taştan diyor ki:

  bu yıl hemşirelik lisans tamamlamaya hangi bölümleri kabul edeceksiniz.Eğer anestezi teknikerlerini kabul edecekseniz evraklarımızı hazırlayacağız.bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 13. nuray diyor ki:

  sml hemşirelik ardından mecburen tıbbı lab. okumak durumunda kaldım hemşirelikte lisans yapmak istiyorum lab mezunlarıda hemşirelik lisans yapabilirmi?

 14. hazan diyor ki:

  lisans tamamlama ile ilgili gelişmeyi yakından takip ediyorum ancak şuana kadar 2013-2014 eğitim dönemi için herhangi bir çalışma olmadı sanırım, bu yıl açılmayacak gibi duruyor.

 15. songül diyor ki:

  2013-2014 yılı içerisinde hemşirelik lisans tamamlama açılacak mı ……. açılmasını istiyoruz…. lütfen bilgi verirseniz seviniriz…..

 16. Sevgül diyor ki:

  Bende Önlisan Hemşirelik okudum..lisans tamamlamak isityorum ..bu konuda bizleri bilgilendirirmisiniz..

 17. tülay diyor ki:

  2013 helitam kayıtları ne zaman başlayacak

 18. fatma diyor ki:

  HEMŞIRELIK LISANS TAMAMLAMA AÇILACAK MI? BIZLERI BILGILENDIRIRSENIZ SEVINIRIZ….

 19. gülay diyor ki:

  2013 te hemşirelik lisans tamamlama açılmayacak mı

 20. Nurtan dalgın diyor ki:

  2013 – 2014 hemşirelik lisans tamamlama açılacak mı? bir çok kişi yazmış ama ana sayfanız hala geçen yılın yazısı duruyor lütfen bilgi verir misiniz? saygılar.

 21. fatma diyor ki:

  ebelik programı mezunuyum .18 yıldır hemşire olarak çalışıyorum .hemşirelikten lisan tamamlamak istiyorum .uzaktan eğitimle. olabilirmi lütfen cevaplarsanız sevinirim .

 22. mert diyor ki:

  ben diyaliz mevzunuyum helitam’a kayıt olabilir miyim

 23. gülşen diyor ki:

  mrb ben yaşlı bakım programından mezunum lisans tamamlama hemşirelik bölumune basvurular nasıl yapılıyor bilgi verirseniz sevinirim.Tesekkurler…

 24. semra diyor ki:

  2013- 2014 helitam kayıtları nezaman başlıyor

 25. meltem can diyor ki:

  ben ebelik önlisans mezunuyum. ebelik lisans tamamlama atatürk üniversitesinde açılacakmı? yada ben hemşirelikden lisans tamamlayabilirmiyim. Şimdiden tşkler.

 26. hayal diyor ki:

  Ben işletme fakültesi mezunuyum.1980 ve 1990 yıllarda AÖF’ de HEMŞİRELİK ve EBELİK bölümleri açılmıştı. Bu uygulamanın tekrarlanmasını istiyoruz. Emsal teşkil etmektedir.
  üniversite mezunlarına sınavsız ikinci üniversite okuma şansı verildi. Sevgili sağlık mezunları alınmasınlar ancak onlar eğer üniversite mezunlarıysa bizim bölümlere direkt geçiş yapabiliyorlar.Bizlerde onlara verilen hakkı istiyoruz. Bizler eğitimde eşitlikten yanayız.
  O verilen üniversite bölümlerinin arasında EBELİK, HEMŞİRELİK bölümlerinin açılmasını veya uzaktan eğitim yoluyla Önlisans olarak ve yoğun staj şeklinde hakkını vererek eğitim almak istiyoruz.
  Eğitimde Fırsat EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ.
  Sayın Yetkililerimize duyurulur
  4448965 No’lu tel arayıp dilekçe oluşturabilirsiniz veya
  YÖK EĞİTİM ÖĞRETİM DAİRE BAŞKANLIĞI BİLKENT / ANKARA yazılı dilekçe gönderebilirsiniz.

 27. suna diyor ki:

  devlet kurumunda hemşire olarak çalışıyorum, iki yıllık tıbbı lab bitirdim, hemşirelik lisans tamamlamak istiyorum, örgün eğitim haricinde, hemşirelik lisans tamamlamaya başvurabilir miyim, veya nasıl bir yol izlemem gerekiyo

 28. yaşar diyor ki:

  2013 2014 hemişerlik lisans tamamlama açılacak mı lütfen ünüversiteden bir yetkili bu yazıma cevap verirse sevinirim şimdiden teşk ederim.

 29. yaşar diyor ki:

  sağlık teknikerlerine sağlanan lisans tamamlama bu yıl yani 2013 2014 yılındada devam edecek mi bilgisi olan lütfen buraya yazsın

 30. filiz diyor ki:

  hemşirelik lisans tamamlama yaşlı bakım bölümünden de oluyor mu bilgi verirmsnz

 31. FATMA diyor ki:

  2013-2014 DE HEMŞİRELİK LİSANS TAMAMLAMA AÇILMASINI İSTİYORUZ

 32. nilgün diyor ki:

  2013 2014 öğretim yılında lisans tamamlama programı devam edecek mi ?Bilgilendirirseniz sevinirim arkadaşlar.

 33. mahmure diyor ki:

  önümüzdeki yıl için hemşirelik lisans tamamlama olacak mı ? bilen varsa yazın lütfen

 34. fatma diyor ki:

  lütfen düz lise mezunları içinde böyle bir hak tanınsın ben ikinci üniversitemi okumak istiyorum ne yapayım okudugum bölümden alım yok inş bişeyler yapılır

 35. ahmet diyor ki:

  ” derya ” biz lise den hemşirelik mezunuyuz asıl bizim için bu proğram sen düz liseyi bitir gel 4 yıllık lisans yap adın hemşire olsun bende liseyi 4 yıllık hemşirelik bölümünü bitireyim benim adım da hemşire olsun sen neden bahsediyorsun sonuçta her ikiside aynı yıl kadar eğitim almış farkı lise veya lisans dönemini kapsaması ben çok gördüm ıü. cc. ml. nin ne demek olduğunu bilmeyen lisans hemşirelerini.

 36. fatma yağız diyor ki:

  hemşirelik lisans tamamlamak istiyorum bilgilendirirmisiniz

 37. Öznur diyor ki:

  Hemşirelik Lisans Tamamlamaya bu yıl başvuru yapabilecekmiyiz? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler.

 38. suzan salimoğlu diyor ki:

  lisans tamamlamak istiyorum acaba 2012 de lisans tamamlama açılacakmı

 39. SUZAN SALİMOĞLU diyor ki:

  lisans tamamlamak istiyorum acaba 2012 de açılacakmı bilgi verirseniz memnun olurum

 40. derya diyor ki:

  peki yeni lisans tamamlamış arkadaşlar daha önce lisans tamamlamış (2001)bizlerin önünemi geçecekler. Örgün öğretim mezunlarıyla eşdeğer haklara sahip olacaklardır yazmışsınız uygulama olmadan staj görmeden nasıl aynı haklara sahip olabilirler

 41. İBRAHİM BURHANDAĞ diyor ki:

  2012 yılında Hemşirelik Lisans Tamamlamaya müracaat edebilecekmiyiz. Müracaat etmek istiyorum. Bilgilendirilirsem memnun olurum.

 42. ADİLE diyor ki:

  yeni yasaya göre laboratuar BÖLÜMÜDE HEMŞİRELİK OLARAK LİSANS TAMAMLAYABİLİYOR DİYE OKUMUŞTUM DOGRUMU NASIL BASVURUCAM BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


yedi + 3 =