31 Yorum

Çocuk Gelişimi Önlisans Programı

Çocuk Gelişimi Önlisans Programı

Uzaktan eğitim ile verilmeye başlanan yeni programlardan biriside çocuk gelişimidir. Uzaktan EğitimÇocuk Gelişimi Programı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümünden mezun olan öğrencilerin, sınavsız geçiş imkanıyla girebilecekleri ön lisans düzeyinde iki yıllık eğitim veren bir programdır. Bu programa öğrenciler YGS-4 puanıyla yerleştirilmektedir. Meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı verdiği bölümler dışındaki bölümlerden veya başka liselerden mezun olan ve tercih yapmak isteyen öğrenciler, sınavsız yerleştirme sonucunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile bu programa yerleştirilmektedir. Yani bu programa yerleşmek önceliği meslek lisesi mezunlarındadır.

Uzaktan Eğitim Çocuk Gelişimi Programından yeterli bilgi ve beceriyle mezun olan bireyler okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında ve özel sektörde kolaylıkla iş bulabilmektedir. Dört yarı yıllık bir eğitimin sonunda mezunlar Çocuk Gelişimi Ön Lisans Diplomasına sahip olmaktadır. Bu diplomayla mezunlar, kreş ve gündüz bakım evlerinde, okul öncesi kurumlarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, kaynaştırma okullarında, hastane okullarında ve Milli eğitim Bakanlığına bağlı anaokullarında eğitimci olarak çalışabilmektedir. Görüldüğü gibi iş sahası oldukça geniş bir programdır.

Uzaktan Eğitim Çocuk Gelişimi Programı Veren Üniversiteler

Bir önceki yazımız olan Sağlık Kurumları İşletmeciği Yüksek Lisans başlıklı makalemizde sağlık kurumları işletmeciliği aöf, sağlık kurumları işletmeciliği bölümü ve sağlık kurumları işletmeciliği puanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. ,

Yorumlar (31 Yorum)

 1. Halil İbrahim Bey yorumlarınıza katılmamak mümkün değil.

 2. halil ibrahim işbilici diyor ki:

  Maalesef ülkemizde bir çok bölüm hiç bir istikam ihtimali olmamasına rağmen açık tutuluyor ve insanların zamanları ve emekleri boşa harcanıyor,daha sonra da işsizler ordusuna her gün yeni milyonlar ekleniyor.Bunu önlemenin tek yolu var o da üretim ve dışa açılmakla mümkün olabilir.Tıpkı çin gibi iğneden ipliğe her şeyi üretmemiz lazım ve bunu dünya pazarlarına sürmemiz gerekiyor.Diğer türlü maalesef bu kadar işsizin getireceği felaketleri düşünmek bile istemiyorum.

 3. Mine Hanım lise konusunda pek bilgimiz yok. Ama bahsettiğiniz şekilde pek akla yatkın gelmiyor.

 4. AÖF ya da Uzaktan Eğitim önlisans çocuk gelişimi bölümü yazabilirsiniz.

 5. bircan diyor ki:

  merhaba ben düz lise çıkışlıyım.lisans mezunuyum. 2014 dgs sınavına girdim.çocuk gelişimi tercih yapmak istiyorum.biryere yerleşebilirmiyim acaba.ygs 4 ten 197 puan aldım. yardımcı olurmusunuz.

 6. Mine diyor ki:

  Ben lise giyim üretim mezunuyum. Lise cocuk gelişimi acık ögretme yazılıp 1 yıl okumayla cocuk gelişim diploması alınıyor mu lütfn net ve acıklaycı cevap verrseniz cok sevinirm. Smdiden tşekkürler.

 7. burcu seymen diyor ki:

  iyi günler 2014 sınavsız geçiş kayıtları son gün ne zaman öğrenebilirmiyim?

 8. Başvuruda bulunacağınız üniversite böyle bir karar alırsa başvurabilirsiniz.

 9. kübra diyor ki:

  merhaba ben çocuk gelişimi meslek lisesi mezunuyum bu yıl ygs sınavına tekrar gireceğim aöf önlisans çocukg.istiyorum şimdi ben geçiş hakkımı mı kullanacağım ? yoksa ygs sınavına girip tercih mi yapacağım anlayamadım cevaplarsanız sevinirim

 10. Bunu Anadolu Üniversitesi’ne sormanız daha sağlıklı olur. Çünkü uygulamalar üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebiliyor.

 11. aytül diyor ki:

  peki açık öğretim çocuk geilişimi 2 yıllığa geçmek istesem sınava girmem gerekiyormu

 12. Aytül hanım merhaba;
  Şu anda uzaktan eğitim yolu il eçocuk gelişimi bölümü yok. Bu nedenle ne sınav ile ne de sınavsız bir geçiş hakkınız bulunmuyor. Eğer uzaktan eğitim şeklinde böyle bir bölüm açılır ise elbette okula gelmeden – ya da çok az gelerek – bu bölümü bitirme şansınız var.

 13. aytül diyor ki:

  merhaba ben 2004 yılında kız meslek çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum ama bu ikinci liseydi açık liseden kayıt olup 1*5 yıllık kurs oalrak bitirdik,ben şimdi sınavsız geçişe başvurmak istiyorum 2 yıllık çocuk gelişmi bölümüne başvurursam ve çıkarsa okulamı gidip okumamam gerekiyor evden okuaybiliyormuyum bide açık öğretim çocuk gelişimine başvurmak istiyorum onun içinde sınavsız geçiş hakı varmı ygs yemi girmem gerek,puanı kaç biliyormusunuz?eskişehirde uzaktan eğitim var mı,okula gidip okuyamam merkezxde oturmuyorum ayrıca küçük çocuğum var

 14. ela diyor ki:

  Merhaba brn 25 ysdindsyim.uzaktan C.gelisimi okumak istiyorum. Acaba puani ne kadar.2006 mezunuyum .iiyi aksamlar

 15. demet diyor ki:

  lisans tamamlama istiyoruzzzzzzzzz……..

 16. Khushi diyor ki:

  Merhabalar, bu uzaktan egitim yalnizca Turkiye vatandaslari icin mi gerekli? Ben Azerbaycanliyam ve uzaktan geitimle ilgileniyorum

 17. Meral diyor ki:

  Çocuk gelişimi ve eğitimi ön lisans mezunuyum , 2+2 Lisans tamamlama sınavsız olarak hangi açık öğretim bölümlerine başvurabiliriz , bilgi vermenizi rica ediyorum .

 18. seyma sarıtas diyor ki:

  ben meslek lıse mezunuyum 2013 ılk tercıhımde sadece kendı memleketımı yazdım cocuk gelişim ama ılk tercıhımde yerlesmedm obp puanım 399 ek yerlestırmede puanımdan dusuk ıller yazacagım yerleşme sansım varmı?

 19. derya23 diyor ki:

  hayırlı gunler ben önlisans çocuk gelişimi btridim ve dgs sınavına grdim acaba kırıkkale myo, karabük ve bitliste çocuk gelişim uzaktn eğitim bölümünü dgs yle gecebilyomuyuz bilgilendiririseniz sevnrm tşk.

 20. semiha diyor ki:

  uzaktan eğitimde açıköğretime benziyor vizeleri internet üzernden online oluyormuşuz finallere ve bütünlemelere seçtiğimiz yere gidiyormusuz devlet üniw. olarak adana myo , kırıkkale myo, karabük ve bitliste çocuk gelişim uzaktn eğitim var ayrıca ücretini sordum 385 tl imiş. handan arkdaşım sen özeldemisin yoksa 4000 5000 den bahsediyorsun..

 21. gülcan diyor ki:

  770 tl yıllık ucret uzaktan eğıtm çocuk gelisımı.vızeler ınternetten fınaller ıcn unıversıteye bızzat gdlyor.odev ve projeler verılyo sısteme yukluyosunz.

 22. ELİZA diyor ki:

  arkadaşlar ben çocuk gelişimi önlisans bölümü mezunuyum bu durm bizide kapsıyor mu nerelere başvuru yapacağız başvuru tarıhlerı gçtimi bilgisi olan yazarsa cok memnun olurum.

 23. murat diyor ki:

  iyi günler yarum yapan hadan arkadaşım dan gerekli bilgi alabilirmiyim üniversite adı ve ne zaman ne reye baş vurucaz…..taşekkür ederim

 24. büşra diyor ki:

  https://www.facebook.com/#!/events/414708255293426/ buraya girerek sizde destek verin kızlar. lisans tamamlama ile ilgili bir çalışma yapıyoruzç binlerce kişi çarşamba günü saat 10dan itibaren yök’e fax atıcaz nasıl atılacağı neler yazılacağı gönderdiğim linkde var.. hakkımızı geri alalım destek olun

 25. büşra diyor ki:

  kızlar bu lisans tamamlama hakkımızı için dilekçeler yolluyoruz yök’e..sizde destek olun çarsamba günü saat 10dan snra fax atıcaz binlerce çocuk gelişimi mezunları..’2 sene daha okuyup lisans mezunu olmk için hakkımızı geri isticez https://www.facebook.com/#!/events/414708255293426/ burrdan bilgileri alabilrsiniz..

 26. handan diyor ki:

  bu arada dgs hakkınız var yatay geçiş hakkı sadece uzaktan eğitim olan okullar için var

 27. handan diyor ki:

  açıköğretim okulöncesi bölümü kapatıldı ama çocuk gelişimi uzaktan eğitim devam ediyor ücretler ise yıllık 4000-5000 civarı vize sınavlarını bilgisayar ortamında oluyorsunuz finaller okulda hocaların gözetiminde oluyor.ben şu an uzaktan eğitim okuyorum bana sorarsanız zamanınız varsa örgün öğretimi seçin.ama bu arada dgs hakkınız var yatay geçiş hakkı sadece uzaktan eğitim olan olkullar için var

 28. tolga diyor ki:

  bu bölümden anladığım önlisans çocuk gelişimi bölümünü uzakdan eğitimle yani internet üzerinde dersleri dinleyip sınava giriceksiniz ve dgs girme hakkınızda var elbette……

 29. esin diyor ki:

  ayrıca acık öğretim kapandımı kapanmadımı ?

 30. esin diyor ki:

  Tam anlayamadım uzaktan egitim ne demek :S:S

 31. esra diyor ki:

  ben çoçuk gelişimi lise mezunuyum uzaktan eğitim ve açıkögretim okul öncesi bölümü kapatıldıgını söyledi ösym nin sayfasındanda okudum bu uzaktan eğitim ve açıkögretim okulöncesi konusunda beni bilgilendirir misiniz? ben okulöncesi uzaktan egitim bölümünden2 yıllık mezun olursam dgs sınavı ile 2+2 yapabilecek miyim çok soru sordum cevaplarsanız memnun olurum vee son bir sorum daha uzaktan eğitim masraflı bir eğitim midir?

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


5 × dört =