7 Yorum

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim

Ahmet Yesevi Üniversitesi uzaktan eğitimi profesyonelce yapan bir kaç üniversiteden birisidir. Üniversite 2001 yılında internet ortamında uzaktan eğitim faaliyetlerini başlatmıştır.

Merkezin biri Çimkent diğeri Türkistan yerleşiminde olmak üzere iki adet “ Uzaktan Eğitim Fakültesi” bulunmaktadır. Türkistan Uzaktan Eğitim Fakültesi 2002 – 2003 eğitim öğretim yılından itibaren internet ortamında uzaktan öğretim vermeye başlamıştır. Çimkent Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin eğitim dili Kazakça-Rusça’dır. Türkistan Uzaktan Eğitim Fakültesinin eğitim dili ise Kazak Türkçe’si ve Türkiye Türkçe’sidir.

Merkez Türkiye Türkçesi ile öğrenim görme arzusuna rağmen, dünyanın farklı bölgelerinde yaşıyor olmaları sebebiyle buna imkan bulamayan öğrencilere, Türkiye Türkçesi’yle eğitim alma fırsatı yaratmıştır.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin diplomaları, Kazakistan ve Türkiye’de aynı alan ve seviyede öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarının diplomalarına ve bunların milletlerarası geçerliliğine eş değerde olup, sahiplerine aynı hakları sağlamaktadır. Tabi ki Üniversitenin verdiği diplomaların başka devletlerde geçerli olabilmesi, bu devletlerle yapılan veya yapılacak olan anlaşmalara bağlıdır.

Türkiye’de 05.03.2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından verilen diplomaların eşdeğerliği ve denkliği kabul edilmektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programları

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Lisans Programları

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Ön Lisans Programları

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi İletişim Bilgileri

ANKARA İrtibat Bürosunun Adres ve Telefon Numaraları
Adres: TÜRTEP Başkanlığı Taşkent Cad. 10.Sok. No:30 Bahçelievler/Ankara
Telefon:0312 216 06 50
Faks:0312 215 66 65 – 0312 216 06 59
İnternet Sitesi: http://www.yesevi.net/

İSTANBUL İrtibat Bürosunun Adres ve Telefon numaraları
Adres:H. Ahmet Yesevi Üniversitesi, Caferağa Mah. Albay Faik Sözdener Cad. No:9/5 Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0216 680 22 11 – 0216 680 22 12 – 0216 680 21 55
Faks: 0216 680 21 60

Bir önceki yazımız olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim başlıklı makalemizde afyon kocatepe uzaktan eğitim bölümleri ve afyon uzaktan eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. ,

Yorumlar (7 Yorum)

 1. mty diyor ki:

  merhaba, elektrik müh mezunuyum üniversitenizde yüksek lisans yapmak istiyorum, sonrasında ücretli yada ücretsiz herhangi bir üniversiteden doktora kabulü alma şansım var mı?

 2. murat diyor ki:

  Kamu Yönetimi mezunuyum.Yüksek Lisans yapabileceğim bölümler nelerdir?Yardımcı olursanız sevinirim. ( m.yolcu@hotmail.com )

 3. Hilal diyor ki:

  Önlisans çocuk gelişimi bölümü mezunuyum.üniversitenizde 4′e tamamlayıp lisans diploması alma imkanım varmı?teşekkürler…

 4. betül diyor ki:

  merhaba ben bu yıl bilgisayar programcılığından mezun oluyorum ve bilgisayar mühendisliğine geçmek istiyorum.Fiyatı en uygun olan üniversite hangisi öğrenmek istiyorum(uzaktan eğitim)lütfen bilgi verin

 5. nyq35 diyor ki:

  merhaba. ben Yesevi Ünv. Endüstri veya Bilgisayar Müh. düşünüyorum. ama bazı sorulara bir türlü cevap bulamadım.
  1: Türkiyedeki ue müh bölümlerde uygulama dersleri oluyor ve bu dersler için dönemin bir bölümünde üniye bizzat gitmek gerekiyor. H.A.Yesevi Ünv de böyle bir durum var mı?
  2: staj olayı var mı? zorunlu mu? ben 657 devlet memuru olmak üzereyim. eğer staj varsa nasıl bir yol gösterilebilir?
  3: ünv. kitap, cd vs.. eğitim materyali gönderiyor mu? yoksa bunları biz mi alacağız? ya da kitap vs olmayacak mı?
  4: bütünleme sınavları paralı sanırım. ücretleri ne kadar?
  5: başka ekstra masraf çıkacak mı?
  6: senkron derslere katılım zorunluluğu var mı yok mu?
  bilgi verirseniz çok memnun olurum. saygılar

 6. gaye diyor ki:

  merhaba, uzaktan yüksek lisans basvuru kosullarıni ve ücretlerini ögrenmek istiyorum . 1- yonetim organizasyon 2-egitim yonetimi ve denetimi3- yonetim bilisim sistemleri 4- yerel yonetimler

 7. k diyor ki:

  Üniversitemizden alınan diplomaların Kazakistan ve Türkiye’de aynı alan ve aynı düzeyde eğitim veren yükseköğretim kurumlarının diplomalarına ve bunlara verilmiş haklara eşdeğerliliği kanunla sağlanmıştır.

  15 Ekim 1993 tarih ve 21729 sayılı T.C. Resmi Gazete’nin Yürütme ve İdare Bölümünde yayımlanan 24 Eylül 1993 tarih ve 93/4848 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan; 30 Haziran 1993 tarihinde Almatı’da imzalanan ilişik “Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk – Kazak Üniversitesi İşbirliği Sözleşmesi”nin eki Tüzüğün ilgili maddesi aşağıya alınmıştır:

  “Diplomaların Denkliği

  Madde 19. Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi’nin diplomaları Kazakistan ve Türkiye’de aynı alan ve seviyede öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarının diplomalarına ve bunların milletlerarası geçerliliğine eş değerde olup, sahiplerine aynı hakları sağlar.
  Üniversitenin verdiği diplomanın başka devletlerde geçerli olabilmesi, bu devletlerle yapılacak anlaşmalara bağlıdır.”

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


yedi + = 16